Sidsel Endresen og Bugge Wesseltoft vant åpen klasse, mens Röyksopp kunne dra hjem med to priser: Årets video, samt hedersprisen Årets spellemann. Bjørn Eidsvåg kunne notere seg folkets SMS-røster i valget av Årets låt, mens Frode Haltli og Leif Ove Andsnes vant hver sin utmerkelse i kategoriene Samtidsmusikk og Klassisk.

Gåte, live, Gunnhild

Her er den komplette oversikten over kandidater til årets Spellemannspris, der vinnerne i hver kategori står først, og uthevet med halvfet skrift.

Viser: ODD BØRRETZEN og LARS MARTIN MYHRE “Kelner!” TYLDEN & CO
ELIAS AKSELSEN “Hjemlandsklokker” VIA MUSIC
KARI BREMNES “11 Ubesvarte Anrop” KIRKELIG KULTURVERKSTED
BJØRN EIDSVÅG “Tålt” PETROLEUM/SONY MUSIC
VAMP “Månemannen” MAJORSTUDIO

Rock: MADRUGADA “Grit” VIRGIN RECORDS
AI PHOENIX “Lean That Way Forever” RACING JUNIOR
GLUECIFER “Basement Apes” SONY MUSIC ENTERTAINMENT
JR EWING “Ride Paranoia” PRIMITIVE RECORDS
VIDAR VANG “Rodeo” CAPITOL RECORDS

Metal: SATYRICON “Volcano” CAPITOL RECORDS
IMMORTAL “Sons Of Northern Darkness” NUCLEAR BLAST
RED HARVEST “Sick Transit Gloria Mundi” NOCTURNAL ART PRODUCTIONS

Hip-Hop: PAPERBOYS “No Cure For Life” BONNIER AMIGO MUSIC NORWAY
APOLLO “Mine Damer og Herrer” UNIVERSAL
EQUICEZ “Live From Pass It” PASS IT RECORDS

Popsolist: THOMAS DYBDAHL “…That Great October Sound” CCAP
MARIA MENA “Another Phase” SONY MUSIC ENTERTAINMENT
MARIA SOLHEIM “Behind Closed Doors” KIRKELIG KULTURVERKSTED

Popgruppe: EPHEMERA “Balloons And Champagne” EPHEMERA RECORDS
DADAFON “Visitor” VIA MUSIC
MINOR MAJORITY “If I Told You, You Were Beautiful” BIG DIPPER RECORDS
POPIUM “Permanently High” MUSIC NETWORK
THE MARGARETS “What Kept You?” UNIVERSAL

Elektronika: SALVATORE “Tempo” RACING JUNIOR
BIOSPHERE “Shenzhou” BEATSERVICE RECORDS
KIM HIORTHØY “Melke” SMALLTOWN SUPERSOUND

Årets Nykommer: GÅTE “Jygri” WARNER MUSIC
JIM STÄRK “Ten Songs And Hey Hey” GP
MARIA MENA “Another Phase” SONY MUSIC ENTERTAINMENT
THE MARGARETS “What Kept You?” UNIVERSAL
UGRESS “Resound” PORT AZUR

Åpen Klasse: SIDSEL ENDRESEN og BUGGE WESSELTOFT “Out Here, In There” JAZZLAND
MARI BOINE “Eight Seasons” UNIVERSAL
JAGA JAZZIST “The Stix” WARNER MUSIC
NILS PETTER MOLVÆR “Np3” UNIVERSAL
ULVER “Lyckantropen Themes” VOICES MUSIC & ENTERTAINMENT

Jazz: COME SHINE “Do Do That Voodoo” CURLING LEGS
FOOD “Veggie” RUNE GRAMMOFON
VIGLEIK STORAAS “Sub Sonic” CURLING LEGS
HELGE LIEN TRIO “Spiral Circle” DISK UNION
URBAN CONNECTION “French Only” BERGLAND PRODUCTION

Blues: BJØRN BERGE “Illustrated Man” FARMEN
KRISTIN BERGLUND “Where’s The Soul Gonna Go” BLUE MOOD PRODUCTION
NORSK UTFLUKT “Det Blå Arret” TYLDEN & CO

Klassisk Musikk: LEIF OVE ANDSNES “Schubert; Pianosonate i A-Dur D959” EMI
GRIEG TRIO “Beethoven/Kaipainen” SIMAX CLASSICS
TRULS MØRK “Grieg Cello Sonata Op.36. String Quartet” EMI

Samtidsmusikk: FRODE HALTLI “Looking On Darkness” GRAPPA MUSIKKFORLAG
TRULS MØRK “Dutilleux” EMI
OSLO STRYKEKVARTETT “The Silver Cord” AURORA RECORDS

Folkemusikk/ Gammaldans: ØYONN GROVEN MYHREN og ODD NORDSTOGA “Nivelkinn” HEILO
PER ANDERS BUEN GARNÅS “Åleine” NYRENNING
ANNBJØRG LIEN “Aliens Alive” GRAPPA MUSIKKFORLAG

Danseorkester: DÆNSEBÆNDET “Får Vi Lov?” TYLDEN & CO
CAN DANCE “Vårslepp” TYLDEN & CO
GLUNTAN “Flaks” GM PRODUKSJONER

Barneplater: NRK BARN “UHU! Vol. 2” EGMONT SERIEFORLAGET
ØYVIND GRAVDAL og PETTER MOEN “Lyriaka” MOGRA BARNEKULTUR
IVAR NEERGAARD, “Mulle Miktor” BERGEN RECORDS

Årets Låt: “Mysteriet Deg” fremført av BJØRN EIDSVÅG og Lisa Nilson, tekst og melodi Bjørn Eidsvåg.
“Forever Not Yours” fremført av A-HA, tekst Morten Harket og Ole Sverre Olsen, melodi Magne Furuholmen og Morten Harket.
“My Lullaby” fremført av MARIA MENA, tekst og melodi Maria Mena.
“Barcelona” fremført av PAPERBOYS m.MADCON, tekst og melodi Kake, Vinni, Kaprikorn og Critics.
“Remind Me” fremført av RöYKSOPP, skrevet av Svein Berge og Torbjørn Brundtland.

Årets video: Röyksopp: “Remind Me”, utgitt på Virgin Records
A-Ha : “Lifelines”, utgitt på Warner Music Norway
Kaizers Orchestra: “Mann Mot Mann”, utgitt på Farmen
Ralph Myerz & The Jack Herren Band: “Nikita”, utgitt på Tuba Records
Tungtvann: “Hold Kjeft”, utgitt på Capitol Records

Årets Spellemannpris: Röyksopp

Det var i år 416 påmeldte fonogrammer til Spellemannprisen, inkludert påmeldte musikkvideoer. Nominasjonene fra juryen omfattet 58 plater fordelt på i alt 16 kategorier. Hverken Årets hederspris eller Bransjeprisen ble i år utdelt.

I Spellemannkomitéen for Spellemannprisen 2002 har følgende sittet: Andreas Gilhuus, FONO (formann), Ole Edvard Reitan, FONO, Per Eirik Johansen, IFPI, Lena Midtveit, IFPI, Thomas Brandi, Gramart og Jørn Hoel, Gramart.

Publisert:

Del: