Sør-Trøndelag fylkeskommunes kulturpris ble delt ut lørdag. Prisen gikk til Ulf Risnes i poporkesteret Tre Små Kinesere, melder Adresseavisen.
Prisen består av 50 000 kroner og en glasskulptur utformet av Cathrine Maske.
Risnes er siste mottaker av prisen, ettersom Trøndelagsfylkene slår seg sammen fra nyttår. Han ble overrasket med utdelingen av fylkesordfører Tore O. Sandvik under ekstranummeret til den første av to konserter bandet holdt på Byscenen lørdag.
– Alle andre visste det, utenom meg. Jeg er vel ikke den som går rundt og tenker på kulturpriser til daglig, sa en overrasket Risnes til Adresseavisen etter utdelingen.
Risnes begynte sin karriere på 80-tallet i bandene Det Gurgles og Helter Skelter, før han ble landskjent med Tre Små Kinesere som platedebuterte i 1990. Bandet har vunnet to Spellemannpriser. Han har gitt ut en soloskive, samt et album med Øyvind Holm, i tillegg har han produsert artister som Åge Aleksandersen, Postgirobygget, Hans Rotmo, Malin, Blacksheeps og Marcus & Martinus.
Kommentarer
Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!