89B1041E-19E9-47E6-ACD4-D9F305FD6160

Støtte til Bergen senter for elektronisk kunst

Norsk kulturråd gir 700 000 kroner til Bergen Senter for Elektronisk Kunst (BEK) i prøvedriftstøtte for 2001. Det er andre året BEK får slik støtte, som i fjor var på 500 000 kroner.

Kunstmusikk

I tillegg får BEK 400 000 kroner over to år til prosjektet c9 – et visningssted for elektroniske kunstformer i Bergens kunstforening. Kunstforeningen mottar samtidig 800 000 kroner til ombygging og teknisk drift av visningsrommet i tre år.

BEK åpnet i mai 2000, vegg i vegg med kunstakademiet i Bergen, og er et verksted for produksjon av elektronisk basert kunst, især innenfor og på tvers av musikk- og billedkunstområdene. Verkstedet gjør egne prosjekter, bistår eksternt initierte prosjekter og tilbyr utstyr og brukerstøtte til kunstnere. I tillegg arrangerer senteret utstillinger og konserter, driver kurs og utvikler så vel software for kunstproduksjon som studietilbud innen elektronikk for kunstnere.

BEK prioriterer også deltakelse i nasjonale og internasjonale nettverk. BEK er et av de tre basisverkstedene i det nyetablerte Produksjonsnettverket for elektronisk basert billedkunst – PNEK – som har fått 2 millioner kroner i støtte av Norsk kulturråd i 2001. De andre to basisverkstedene er Atelier Nord i Oslo og TopFloor Lademoen kunstnerverksteder i Trondheim.

Under kulturbyåret 2000 prøvde BEK og Bergen kunstforening ut et samarbeid om et visningsrom for elektronisk kunst, kombinert med internettkafé og teknisk veiledning for unge nettkunstnere. Nå blir en sal i kunstforeningen på mer permanent basis tilrettelagt for videokunst, performance, installasjoner, nettkunst, nett-events og elektroakustiske konsterter, med BEK som ansvarlig for drifting og kuratering av tilbudet.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
– Det er skummelt å dele. Men enda skumlere å la være

– Det er skummelt å dele. Men enda skumlere å la være

Ragnhild og graver dypt i de rå og ærlige følelsene som driver oss alle. Med sitt kommende album Might as Well Just Cause a Scene tar hun oss med inn i kjærlighetssorgens mørkeste rom.

Musikklivets grunnmur smuldrer

Musikklivets grunnmur smuldrer

INNLEGG: Når helårsarrangører forsvinner og utdanningene vokser, blir musikerlivet et lappeteppe av tilfeldige oppdrag. Det er en kulturpolitikk uten bærekraft, skriver Anderz Døving i organisasjonen Klassisk.

–  Vi lever i en musikalsk gullalder, som ingen får høre om

–  Vi lever i en musikalsk gullalder, som ingen får høre om

Johan Hauknes i salt peanuts* etterlyser engasjement, strategi og en presse som faktisk følger med.

Jon Balke: Musikkens rolle og kraft i samfunnet

Jon Balke: Musikkens rolle og kraft i samfunnet

KRONIKK: Musikk er like grunnleggende som mat og vann, skriver Jon Balke. Her viser han til historien om den kjente cellisten Karim Wasfi, som spiller i ruinene etter katastrofer.

Ballade video: Klovner i kamp

Ballade video: Klovner i kamp

Ut på veien med Sassy 009, Mikoo, Date of Birth, Sara Fjeldvær, Anna of the North, The Orchestra!, Kåre Indrehus og White Trash Blues Band.

Årets kirkemusikalske høydepunkt er i gang

Årets kirkemusikalske høydepunkt er i gang

Onsdag 17.september åpner dørene til årets Bergen Kirkeautunnale. Opplev festivalen som utfordrer grensene for hva kirkemusikk kan være.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio