Håkonshallen, fra www.ulriken.no

Bergen: Operamiljøene samarbeider

Opera Bergen og Den Nye Opera samarbeider om barneopera "til beste for positiv utvikling for operasaken i regionen" heter det i en felles uttalelse.

Kunstmusikk

Det er ikke til å stikke under en stol at Opera Bergen og Den Nye Opera har hatt sine opphetede diskusjoner. Nå har de bestemt seg for å samarbeide om en barenopera.
Den Nye Opera presenterer barneoperaforestillingen ”The Two Fiddlers” av Peter Maxwell Davies som en del av sitt program for 2009. Den Nye Opera vil i denne oppsettingen benytte seg av den kompetanse og erfaring som Opera Bergen besitter, som det heter i en felles pressemelding.
Den Nye Opera har besluttet å outsorce til Opera Bergen, ansvar for konsept, produksjon og gjennomføring av The Two Fiddlers.
Prosjektet er en viktig milepæl i et felles ønske om å ta vare på og videreutvikle alle deler av regionens operamiljø, heter det i den felles uttalelsen.
Operaen får premiere i Håkonshallen i Bergen 15.april 2009, og det spilles seks skoleforestillinger. Operaen settes på ny opp med 6 tilsvarende forestillinger samme sted høsten 2009. I denne sammenheng vil produksjonen bli inntatt i i Den Nye Operas sesongprogram for 2009-2010.
De to styrelederne understreker i en kommentar at dette er første skritt for å forene alle gode krefter for på den måten å bruke de samlede økonomiske ressurser på en best mulig måte. Dersom dette samarbeidsprosjektet blir så godt som begge parter håper, vil dette danne grunnlag for et videre og tettere samarbeid.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade video: Signaler fra det ytre rom

Ballade video: Signaler fra det ytre rom

Ekstra stor utgave med Anne Sandøy, Misty Coast, Oakland Rain. Luke Elliot, Lonely Crowd, Geir Sundstøl, Thea Wang, Tomora, Marqide, Ea Othilde, Les Faux Coupes og Vreid.

Warner, Sony og Universal har inngått KI-avtaler: Hva betyr det for norske musikere? 

Warner, Sony og Universal har inngått KI-avtaler: Hva betyr det for norske musikere? 

INNLEGG: Skal det etableres et rettferdig og bærekraftig system må det skje gjennom tydelige europeiske rammer. Kollektiv forvaltning sikrer samtykke og rimelig vederlag for alle musikkskapere, ikke bare de med store amerikanske forlagsavtaler, skriver Willy Martinsen i Tono.

Idyllen slår sprekker

Idyllen slår sprekker

Bitter strid mellom eierne av Idyllfestivalen i Fredrikstad, som møtes i Oslo tingrett denne uken.

– Musikk i skolefagene er en underutnytta ressurs

– Musikk i skolefagene er en underutnytta ressurs

Regjeringsutvalget vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning.

Med Tuvaband ned under vannskorpa

Med Tuvaband ned under vannskorpa

2025 ble det store drømmepopåret. Bli med ut å svømme, i Tuvas klang!

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio