Statssekretær i Kunnskapsdepartementet, Eileen Fugelsnes (Ap). (Foto: Kunnskapsdepartementet)

Dette sier kunnskapsdepartementet om musikk hos lærere

Musikkfeltet vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning. Regjerinnga peker på gruppeaarbeid.

AktueltBransjenForskningkunst- og kulturfeltetUtdanning & grunnopplæring

Kunnskapsdepartementet svarer her på utfordringa som kom da rapporten ble overlevert til deres kollega kultur- og likestillingsminsiter Lubna Jaffrey: Å få musikk tilbake i grunnskolelærernes utdanning (GLU). Dette er beskrevet i en egen sak på Ballade onsdag.

I juni kom det regjeringsoppnevnte musikkutvalget med sine anbefalinger til regjeringa. I den forbindelse har statssekretær i kunnskapsdepartementet Eileen Fugelsnes (Ap) svart på utvalgets utfordring om styrking av musikk:

– Regjeringen har satt i gang et arbeid for å styre lærerutdanningene mer overordnet og forenkle rammeplanene for lærerutdanningene. Som del av dette arbeidet har vi har satt ned en egen arbeidsgruppe som skal se på hvordan praktiske og estetiske fag, som musikkfaget, best blir ivaretatt i lærerutdanningen i ny rammeplan. De skal levere sine forslag til Kunnskapsdepartementet på nyåret.

– Et viktig mål med redusert rammeplanstyring er å åpne for større mangfold i lærerutdanningene og gi institusjonene mer fleksibilitet og handlingsrom til å utvikle utdanningstilbud som svarer bedre på kompetansebehovene barnehagene og skolene har lokalt.

– Planen er å sende et forslag til ny rammeplan for lærerutdanning på åpen høring i løpet av våren, skriver statssekretæren i svar til Ballade.

Les utvalgsleder Sigrid Røysengs beskrivelse av hva utvalget ser som mangler i dag.

Når det gjelder bedre samarbeid og samkjøring for at musikk skal stå sterkere både hos lærere og elever, skriver Eileen Fugelsnes at «gjennom kulturskolens breddetilbud kan flere barn og unge bli kjent med kulturskolens kunst- og kulturfaglige aktiviteter. Breddetilbudene tilbys i samarbeid med grunnopplæringen, skolefritidsordningen (SFO), barnehage og andre tjenester som er rettet mot målgrupper utenfor kulturskolen».
Og videre at:
– I Kulturskolerådets nye rammeplan for kulturskolen er det lagt vekt på samarbeid med blant annet skolesektoren. Dette legger til rette for at kulturskolen kan samarbeide med både barnehager, skoler og SFO i kommunen, skriver Fugelsnes.– Når det gjelder kulturskolenes samarbeid for å gjøre blant annet musikk mer tilgjengelig for elever, har vi etablert en søkbar tilskuddsordning fra og med skoleåret 2025/26 for å stimulere til samarbeid mellom SFO og kulturskoler, idrett og andre frivillige organisasjoner. Utdanningsdirektoratet forvalter ordningen, og totalt 57 kommuner har fått godkjent sine søknader om tilskudd fordelt på levekårsutsatte områder og geografisk spredning.

 

Musikklandet: En NOU; Norsk Offentlig Utredning, bestilt av Kultur- og likestillingsdepartementet for å beskrive musikken i det norske samfunn, og rammene og utfordringer knytta til musikkens plass og effekter. Den beskriver musikkens plass i norsk og samisk kultur, og for andre nasjonale minoriteter, for helse og utfordringer knytta til økonomi og næring.

Utdanning og skole: Utvalget anbefaler – i tillegg til musikk i GLU – å styrke musikkompetanse i barnehagelærerutdanninga. Å prioritere musikkompetanse i læreres etter- og videreutdanning. Kompetansekrav for musikklærere i grunnskolen. Styrke samarbeid mellom blant annet barnehager, grunnskole, kulturskole, SFO og frivillig musikkliv lokalt. Styrke musikkens plass i Den kulturelle skolesekken.

Høringssvarene kan leses her.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Kjære konsertarrangører, ikke svikt oss nå!

Kjære konsertarrangører, ikke svikt oss nå!

INNLEGG: Kjære arrangører – vern om menneskelaget musikk, håndverket, det levende musikklivet. Ta et standpunkt, ber artist og låtskriver Ylva Sofie Lærum.

– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø

– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø

Nick Cave og Warren Ellis står bak musikken til Netflix’ norske storsatsing Jo Nesbøs Harry Hole.

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke 

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke 

INNLEGG: Hvor mye menneskelig skapende innsats må til før musikk skapt med hjelp av kunstig intelligens får opphavsrett? TONOs Willy Martinsen svarer på Anders Oddens spørsmål til forvaltningsorganisasjonen.

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz

– Jeg gleder meg til å bli bedre kjent med menneskene, musikken og kraften som ligger i Moldejazz, og til å se hvordan vi sammen kan skape veien videre.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive

Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel albumet "Etter alt", en utgivelse som verken lener seg på boom bap, trap eller kommersielle grep.

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste

Fra store, historiske verk og hits, til profilert filmmusikk: Disse er nominerte til Musikkforleggerprisen 2026.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio