NRK Marienlyst i Oslo (Foto: NRK)

Medietilsynet foreslår nye krav til NRK om norsk musikk

Medietilsynet mener NRK bør ha 40prosents-norskkrav i flere kanaler enn i dag.

NyhetBransjenMediaRadio

Krav om 40 prosent norsk musikk bør gjelde flere radiokanaler: NRK har allerede krav til en viss andel (40 prosent) norsk musikk i noen av sine radiokanaler. Medietilsynet mener det er riktig å utvide kravet til å gjelde flere kanaler; NRK P1+, NRK P13, NRK mP3, NRK Nyheter, NRK Sport, NRK Super og NRK Folkemusikk.

Det skriver Medietilsynets direktør Mari Velsand i en kronikk på NRK i dag (under fanen Ytring). Medietilsynet mener videre at
«NRK oppfordres også til økt bruk av jazzmusikk og klassisk musikk skrevet av norske komponister. Vi ser at de kommersielle nasjonale radiokanalene har fått mindre norsk musikk når de ikke lenger er allmennkringkastere, og mener at NRK derfor bør ta et enda sterkere ansvar på dette området.

NRK oppfordres også til økt bruk av jazzmusikk og klassisk musikk skrevet av norske komponister. Flere detaljer om hvordan Medietlsynet mener NRK bidrar til mediemangfold – og noen innsigelser de har, blant annet om musikk og kultur, kan leses i dette innlegget.

Medietilsynet understreker i rapporten at NRKs kulturdekning er et viktig bidrag til innholdsmangfoldet, ettersom dette er innhold som de kommersielle aktørene formidler mindre av.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

– Du er avhengig av eit sterkt kulturliv i landet du bur i for å ha eit godt liv. Gjennom 20 år har Alexandra Archetti Stølen gjort sitt for akkurat det – i Oslo World.

– Du må være skamløs

– Du må være skamløs

Fra punkfanziner på Blitz til redaksjonen i Aftenposten: Nazneen Khan-Østrem har erfart musikkjournalistikken fra innsiden. Nå ser hun tilbake på sin tid som polemisk skribent – og frem mot et felt hun mener trenger mer mangfold, mer galskap og langt flere som tør å være en skikkelig «pain in the ass».

Høstfest og heder til musikkskaperne

Høstfest og heder til musikkskaperne

NOPA-prisene 2025 ble delt ut mandag kveld, der hedersprisen gikk til Åge & Sambandet, Sverre Indris Joner ble utropt som årets opphaver og Sanyu Christine Nsubuga fikk den gjeve tekstprisen.

– Gode tekster går aldri ut på dato

– Gode tekster går aldri ut på dato

Norsk Viseforum feirer 50 år med utsolgt jubileumskonsert på Gamle Logen.

Ballade video: Biff à la Niilas

Ballade video: Biff à la Niilas

Vi ser fillm med Sassy 009, Iris Caltwait, Emmerhoff & The Melancholy Babies, Les Dunes, Torgeir Waldemar, Anna Of The North, Neon Ion og Niilas.

Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

Den folkekjære artisten blir kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden for sitt fremragende musikalske virke.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio