KirkeBergen domkirke kirkeorgel (Foto: Wikimedia Commons)

Hva hører hjemme i kirken?

I dag åpner Bergen kirkeautunnale for første gang. Den ferske festivalen vil utfordre kirkemusikkbegrepet.

Kunstmusikk

– Å tenke stort og smått på samme tid, å sette det fornyende sammen med det tradisjonelle er enklere i festivalformatet. Det skjer selvfølgelig mye spennende i kirken resten av året også, men vi ser hvordan folk søker seg til denne typen samlinger. Festivalformen er bra for å synliggjøre kirkens virksomhet, sier Kjetil Almenning.
Han er domkantor i Bergen domkirke, som med står bak den ferske festivalen Bergen kirkeautunnale. Konsertene går over fem dager, fra i dag til søndag, i blant annet Bergen domkirke, Nykirken, Johanneskirken og Skjold kirke.
Les også: [link id=68047 title=»Tusen ganger trio«]
Utstillingsvindu
Almenning mener at i floraen av festivaler trenger også kirkene et utstillingsvindu. På programmet står tradisjonelle innslag som orgelkonsert, aftensang og Duruflés Requiem side om side med mer alternative konstellasjoner som Jon Balkes Siwan Jadid, den palestinske sangeren Kamilya Jubran, og Barokksolistene.
Følg Ballade på Facebook og Twitter
– Festivalen er ikke ment å presentere ny musikk i ekstremformat. I all hovedsak blir det vanlige kirkekonserter, der folk sitter ned og hører på. Men programmet skal også utfordre kirkemusikkbegrepet – hva hører egentlig hjemme i kirken, spør Almenning.
Les også: [link id=68049 title=»Enkel oppskrift – Kva er slektskapet mellom folkemusikk frå Carolina, Niger og Valdres?«]
Trangt budsjett
Festivalen har blitt til i løpet av det siste året, på et samlet budsjett på rundt en halv million kroner. Det er meningen at autunnalen skal bli en årlig høstaktivitet i Bergen.
– Det går an å lage et godt kunstnerisk program uten å sprenge budsjetter. Men vi håper at med litt mer planlegging kan vi også få løst ut litt mer private midler så vi kan tenke litt større økonomisk enn i år, sier domkantoren.
Festivalen er i år støttet av blant annet Norsk kulturråd, Bergen kirkelige fellesråd, Bergen kommune og Johan Fredrik Kroepelien.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade video: Knask eller knep

Ballade video: Knask eller knep

Vi banker på dørene med Seigmen, Jørgen Nordeng med Torgeir Waldemar, Nonne x 2, Nothing Personal x 2, MIIA og Gothminister.

Ragnhild Godal ny sjef for Hilmarfestivalen

Ragnhild Godal ny sjef for Hilmarfestivalen

– Hilmarfestivalen beveger seg i spenningsfeltet mellom arv og fornyelse, kan det bli bedre?

Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

– Du er avhengig av eit sterkt kulturliv i landet du bur i for å ha eit godt liv. Gjennom 20 år har Alexandra Archetti Stølen gjort sitt for akkurat det – i Oslo World.

– Du må være skamløs

– Du må være skamløs

Fra punkfanziner på Blitz til redaksjonen i Aftenposten: Nazneen Khan-Østrem har erfart musikkjournalistikken fra innsiden. Nå ser hun tilbake på sin tid som polemisk skribent – og frem mot et felt hun mener trenger mer mangfold, mer galskap og langt flere som tør å være en skikkelig «pain in the ass».

Høstfest og heder til musikkskaperne

Høstfest og heder til musikkskaperne

NOPA-prisene 2025 ble delt ut mandag kveld, der hedersprisen gikk til Åge & Sambandet, Sverre Indris Joner ble utropt som årets opphaver og Sanyu Christine Nsubuga fikk den gjeve tekstprisen.

– Gode tekster går aldri ut på dato

– Gode tekster går aldri ut på dato

Norsk Viseforum feirer 50 år med utsolgt jubileumskonsert på Gamle Logen.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio