Dag Johan Haugerud er Norges nominerte til den prestisjetunge prisen for romanen Sjelesorg, sammen med forfatter Sigbjørn Skåden fra det samiske språkområdet, nominert for romanen Planterhaug/Láŋtdievvá.
I forbindelse med Haugeruds teaterstykke Sykdom og sosial nød på Torshovteatret i Oslo nylig møttes regissøren og forfatteren, artisten Sondre Lerche og musikkjournalist Sandeep Singh for å snakke om musikk som har betydd mye i livene deres, både privat og profesjonelt.
Ideen var inspirert av teaterstykket, hvor også en av karakterene beskriver hvordan en låt tok henne med tilbake til ungdomsårene.
Haugerud fikk blant annet spørsmål om han bruker musikk som terapi, noe han svarte bekreftende på:
– Ja, det bruker jeg hele tiden. Hvis jeg har behov for å gråte, vet jeg veldig godt hva slags musikk jeg skal sette på. Og det kommer jeg ikke til å fortelle her. Det handler om å bruke musikk på en terapeutisk eller forløsende måte. Jeg tenker at det både er rensende og veldig viktig, fortalte han.
Les hele saken om samtalen mellom de tre her.
Vinneren av Nordisk råds litteraturpris 2026 offentliggjøres 20. oktober, og her kan du lese mer om alle de nominerte.

Han skriver musikken i den nye Treholt-musikalen
Kan de finne ut noe om Norges mest kjente spion i å bruke dans, dialog og flerstemt sang? Oslo Nye Teaters versjon av historien om Treholt vil prøve, og Peder Varkøy er komponist.

Siste dager med Sandbergs bilder
De siste av 120 minikonserter lyder på Henie Onstad når utstillinga med bilder av den musikkinteresserte fotografen går mot slutten.

Kulturlivet mot sparebankenes kundeutbytte – advarer mot tap av samfunnsverdi
Sparebankenes prioritering av kundeutbytte framfor samfunnsutbytte truer festivaler, lokalmiljø og kulturtilbud til barn og unge, melder en rekke aktører i kulturlivet. Nå har de gått sammen om et opprop.

Har du sett disse plakatene?
Etterlyst-plakater i Oslo har vakt nysgjerrighet rundt rapgruppa Blaksta. Tidligere har de brukt mye penger på markedsføring, men med disse enkle plakatene har de fått stor oppmerksomhet – som har kostet lite mer enn papiret i kopimaskinen.

Mister vi fotfestet nå?
KRONIKK: Som sultne ulver ser vi ut til aldri å kunne mette vårt eget kikkerbehov. Selvtilfreds slår vi ring om gapestokken, etterfulgt av vår personlige vrede i det ikke-redaktørstyrte metauniverset, skriver kunstnerisk leder i Musikk i Innlandet.

Konsentrasjoner i europeisk konsertbransje
Europeiske sceners interesseorganisasjoner vil at flere snakker om eierkonsentrasjon og «de fire store».
















































