Oslo Sinfonietta: "Faces"-cover

Moderne musikk i Gamle Logen

Oslo Sinfonietta, med Christian Eggen som dirigent fremfører verk av Debussy, Nørgård, Meland og Matre under Oslo Kammermusikk Festival. Den unge fiolinisten David Coucheron er solist i Nørgårds fiolinkonsert.

Kunstmusikk

Samtidsensemblet byr på de helt tidlige moderne verk, samt musikk av dagens unge komponister under sin konsert mandag 18. august. I en pressemelding skriver de følgende om verkene:

”Claude Debussys orkesterverk ”En fauns ettermiddag” (1894), til et dikt av Stéphane Mallarmé og arrangert av Arnold Schönberg, er av Pierre Boulez karakterisert som den moderne musikkens fødsel. Verket, som representerte en helt ny form for tonedikt, viste hvordan ”faunens fløyte blåste ny luft i musikkunsten”. Debussy kalte selv musikken en ”ganske fri illustrasjon til Mallarmés skjønne dikt”, uten å gjøre krav på å ”være en syntese av det.”

Danmarks store samtidskomponist Per Nørgård (f. 1932) vil være til stede under konserten, hvor fiolinisten David Coucheron (f. 1985) fremfører hans tredje fiolinkonsert med undertittel ”Helle Nacht”. Med sitt spill av lys og mørke, som henspiller på nordiske sommernetter, illustrerer konserten ”den nye flertydighet” som er karakteristisk for Nørgård. David Coucheron, som er utdannet ved musikkhøyskolene Juillard og Curtis i USA, spiller på en Stradivarius ”Leonardo da Vinci” fra 1725, stilt til disposisjon av Anders Sveaas’ Almennyttige fond.

Øyvind Mælands (f. 1985) verk ”Mi-rage” knytter seg til tematikken hos Debussy ved å anskueliggjøre det flyktige, det illusoriske, i form av en luftspeiling slik den kan oppleves i ørkenen, på havet eller rett og slett på glohet asfalt.

Ørjan Matre (f. 1979) formidler også diffuse bilder med verket ”Atem”. Tittelen betyr pust, eller åndedrett, og skal forstås som en instrumentering av et ensemble som bare unntaksvis klarer å produsere klart definerte klanger, men hvor instrumentgruppene til slutt finner hverandre i store, felles pustebevegelser.”

Mer informasjon finner du hos Oslo Kammermusikk Festival

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive

– Du er avhengig av eit sterkt kulturliv i landet du bur i for å ha eit godt liv. Gjennom 20 år har Alexandra Archetti Stølen gjort sitt for akkurat det – i Oslo World.

– Du må være skamløs

– Du må være skamløs

Fra punkfanziner på Blitz til redaksjonen i Aftenposten: Nazneen Khan-Østrem har erfart musikkjournalistikken fra innsiden. Nå ser hun tilbake på sin tid som polemisk skribent – og frem mot et felt hun mener trenger mer mangfold, mer galskap og langt flere som tør å være en skikkelig «pain in the ass».

Høstfest og heder til musikkskaperne

Høstfest og heder til musikkskaperne

NOPA-prisene 2025 ble delt ut mandag kveld, der hedersprisen gikk til Åge & Sambandet, Sverre Indris Joner ble utropt som årets opphaver og Sanyu Christine Nsubuga fikk den gjeve tekstprisen.

– Gode tekster går aldri ut på dato

– Gode tekster går aldri ut på dato

Norsk Viseforum feirer 50 år med utsolgt jubileumskonsert på Gamle Logen.

Ballade video: Biff à la Niilas

Ballade video: Biff à la Niilas

Vi ser fillm med Sassy 009, Iris Caltwait, Emmerhoff & The Melancholy Babies, Les Dunes, Torgeir Waldemar, Anna Of The North, Neon Ion og Niilas.

Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

Den folkekjære artisten blir kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden for sitt fremragende musikalske virke.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio