Norsk jazz vil få en sentral plass både i konsert- og messeprogrammet til Jazzahead i 2019. Norge er nemlig plukket ut til å være partnerland på messen i Bremen, Tyskland.
Siden etableringen i 2006 har Jazzahead vokst til å bli verdens største jazzmesse med over tre tusen delegater fra mer enn 60 land. Det er en viktig møteplass for internasjonal jazzbransje, og over hundre band får vist seg fram i det fire dager lange konsertprogrammet.
– Det er en ære å bli invitert til å være partnerland under Jazzahead. Norsk jazz står historisk sterkt i Tyskland som er et av verdens største platemarkeder, og Jazzahead har siden starten vært viktig for oss i vårt internasjonale arbeid. Det norske fokuset under messa neste år gir oss en unik sjanse til å få et enda sterkere forfeste, sier daglig leder i Norsk jazzforum, Gry Bråtømyr i en pressemelding.
Sammen med Norges eksportkontor for musikk, Music Norway, skal Norsk jazzforum programmere den norske satsingen på Jazzahead. Det blir norsk musikk under den store gallakonserten i tillegg til en egen showcasekveld, Norwegian Night, med åtte norske band. De to ukene i forkant av Jazzahead vil norsk kunst presenteres i Bremen gjennom kunstutstillinger og på andre arenaer.
Norsk kultur blir med dette synlig på mange arenaer i Tyskland i 2019, og det gleder den norske kulturministeren:
– Dette er en enestående mulighet til å profilere norsk kunst og kultur. Det tyske markedet er stort og svært viktig for vårt internasjonale kulturarbeid. Det norske fokuset på bokmessa i Frankfurt og Berlinalen i Berlin får nå følge av musikk på Jazzahead i Bremen. Jazz er et viktig ledd i eksport av norsk kultur, og komplementerer dermed dette tverrkunstneriske fotavtrykket. Det er en stor anerkjennelse, og jeg er svært stolt av at norsk kunst og kultur er så ettertraktet, sier kulturminister Trine Skei Grande i meldingen.

Høytflyvende og jordnært
Det er en krevende øvelse å forene musikk og diktopplesning. To Oslo-konserter gjør hvert sitt forsøk, med ulikt resultat.

Ballade jazz: Ikkje eitt svakt punkt
2026 blir eit stort år for musikken, om det held fram slik.

Ballade video: – Hun leser Poe
Ukens musikkvideoer med Ensemble neoN, Bellman, Sara Fjeldvær, Kristian Kristensen, Heigh Chief, Jonathan Floo & Namsfogden, Lonely Crowd og Gothminister med Thomas Jenssen.

Gratispassasjerene må betale: Slik sikrer vi et nytt musikkfond i algoritmens tidsalder
INNLEGG: Se til verktøyene vi har, kulturminister, det ligger i skuffen fra 1956: Ta det frem, pusse støvet av det, og oppdatere det for 2026.

– Du kan ikke skrive om en subkultur og samtidig forakte den
Mens kulturjournalistikken bygges ned og kritikerne forsvinner ut av redaksjonene, har Ida Madsen Hestman startet sitt eget prosjekt. I dette portrettet forteller hun hvorfor hun nekter å gi slipp på faget, og hvordan hun arbeider for å skape en ny offentlighet.











































