— Eg likar å tøye dei musikalske grensene i ulike retningar, utifrå det eg allereie har. I møte med andre musikarar, uttryksformer eller kunstartar, oppstår kompromisslaus musikk balansert mellom individ og heilskap, som i ei god samtale, sier Løvlid.
Hun opptrådte for øvrig med samme besetning under Moldejazz i 2003 og er veldig fornøyd med den mottagelsen hun har fått fra Festspillene.
– De tok imot prosjektet med åpne armer, forteller Løvlid, som er veldig opptatt av at folkemusikken ikke skal sees som en stivnet museal affære. Hennes genreovergripende samarbeidskonsert på årets festspill føyer seg inn i hennes syn om at folkemusikken må interagere med andre stilarter, at det er slik folkemusikken egentlig er.
— Det er helt feil å se folkemusikk som en genre som er avkuttet fra de andre. Folkemusikere har alltid vært, og er, litt overalt, uttalte hun til Ballade like før jul.
Unni Løvlid er fra Hornindal i Sogn og Fjordane, og er en av de fremste unge utøverne av folkemusikk her hjemme. Hun er en allsidig soloartist med en svært sterk og utrykksfull stemme, og føler seg like hjemme i støyende samtidsmusikk som i folkemusikk – noe hun blant annet viste gjennom en mye rost deltagelse på Maja Ratkjes anti-opera «No Title Performance» under Ultima 2003.
Konserten med Løvlid og Helge Steen, Terje Isungsetth og Asle Karstad finner sted i Troldsalen i Bergen 25.mai kl 11.30, som en del av Festspillene i Bergen.

Heim i Oslo World: – Ringverknadane er ganske massive
– Du er avhengig av eit sterkt kulturliv i landet du bur i for å ha eit godt liv. Gjennom 20 år har Alexandra Archetti Stølen gjort sitt for akkurat det – i Oslo World.

– Du må være skamløs
Fra punkfanziner på Blitz til redaksjonen i Aftenposten: Nazneen Khan-Østrem har erfart musikkjournalistikken fra innsiden. Nå ser hun tilbake på sin tid som polemisk skribent – og frem mot et felt hun mener trenger mer mangfold, mer galskap og langt flere som tør å være en skikkelig «pain in the ass».

Høstfest og heder til musikkskaperne
NOPA-prisene 2025 ble delt ut mandag kveld, der hedersprisen gikk til Åge & Sambandet, Sverre Indris Joner ble utropt som årets opphaver og Sanyu Christine Nsubuga fikk den gjeve tekstprisen.

– Gode tekster går aldri ut på dato
Norsk Viseforum feirer 50 år med utsolgt jubileumskonsert på Gamle Logen.

Ballade video: Biff à la Niilas
Vi ser fillm med Sassy 009, Iris Caltwait, Emmerhoff & The Melancholy Babies, Les Dunes, Torgeir Waldemar, Anna Of The North, Neon Ion og Niilas.

Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden
Den folkekjære artisten blir kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden for sitt fremragende musikalske virke.










































