— Tildelingen av konsesjonen skal bidra til at vi har et bredt og godt allmennkringkastingstilbud på radio som et alternativ og supplement til NRKs radiosendinger. Allmennkringkasterne fyller også viktige forpliktelser i forhold til norsk kultur og språk, sier kultur- og kirkeminister Valgerd Svarstad Haugland i en kommentar.
— Interessen for konsesjonen viser at flere miljøer i landet ser seg i stand til å fylle oppgaven. Det er et positivt uttrykk for at radiokompetansen og viljen til å satse på norsk innhold er bredt representert. Kultur- og kirkedepartementet tar sikte på å tildele konsesjonen før nyttår, opplyser statsråd Svarstad Haugland.
Konsesjonen vil gi rett til å drive riksdekkende, reklamefinansiert radio frem til 2014, og betegnes i dagens Aftenposten som en gullkantet mulighet. Administrerende direktør Rune Bryndhildsen i P4 sier til samme avis at det vil bli «en turbulent tid med mye skittkasting fremover», når søkerne skal forsøke å skaffe seg innersporet i oppløpet mot avgjørelsen. Kanal 4 er i følge Dagens Næringsliv den søkeren som har utarbeidet de mest detaljerte løftene, der de bl.a. lokker med 35 prosent norsk musikk. Kommentator Anders Bjartnes i DN mener at det er mest sannynlig at P4 får beholde sin konsesjon også den neste tiårsperioden, men regner nettopp Kanal 4 som den sterkeste utfordreren.
Konsesjonen ble utlyst 31. mai, og i søknadsdokumentet skisseres noen av de vilkårene som vil bli stilt for konsesjonen og hvilke hensyn man særlig vil legge vekt på i vurderingen av søknadene. Søknadsdokumentet og andre opplysninger av betydning for utlysingen og søknadsbehandlingen er tilgjengelig på departementets hjemmeside: http://odin.dep.no/kkd/norsk/medier/konsesjon/.
Hvis søkerne gir sitt samtykke, vil de offentlige delene av søknadene bli gjort tilgjengelige på departementets hjemmeside i løpet av de nærmeste dagene.
Søkerne er Kanal 2 AS ved TV 2 Gruppen AS, Kanal4 Norge AS, Norsk Akademisk Radio Råd ved Studentradioene i Oslo, Bergen og Trondheim, P4 Radio Hele Norge ASA, Radio 2 ved Radio 2 Digital AS og Radio VG ved Verdens Gang AS.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.











































