Det Norske Kammerorkester sies å være i storform for tiden. Etter forrige sesong skrev en anmelder om orkestrets spill: «…djervt, på en måte som oppsummerer denne sesongen som orkestrets aller beste.» Nå er orkestret inne i sin 25. jubileumssesong, som blant annet markeres med en konsertturné sønnafjells i samarbeid med Rikskonsertene, med Vivaldis «De fire årstider» i ny tapning på programmet. Midt i denne turneen arrangerer Det Norske Kammerorkester en ekstrakonsert i Uranienborg kirke søndag 10. november kl. 19.30, med samme program.
«De fire årstider» av Vivaldi er trolig det solistverk innenfor det klassiske repertoar som er hyppigst fremført i de siste par mannsaldre. De 4 fiolinkonsertene – en for hver årstid – har erobret terreng også utenfor den klassiske musikkens verden. Mange store fiolinister har gitt sin versjon. Nå har Det Norske Kammerorkesters mangeårige leder, Terje Tønnesen skapt sin helt spesielle, med slagverk, studioproduserte lyder og stilistiske grep som plasserer denne særdeles publikumsvennlige musikken fra barokkens mest glansfulle periode direkte inn i vår egen tid. Altså – det omvendte av den historismens ånd som har preget de siste årtiers oppføringspraksis.
Fremføringen i Uranienborg kirke representerer kulminasjonen av en lengre prosses hvor Terje Tønnesen har utprøvd sine musikalske ideer. Det Norske Kammerorkester og Terje Tønnesen hadde samme verk på programmet ved orkestrets presentasjonskonsert for 25 år siden. «De fire årstider» publikum stifter bekjentskap med søndag er med andre ord resultatet av et kvart århundres omgang med en av musikkhistoriens grunnleggende «Byggestener» («Il cimento del armonia e del invenzione» kalte Vivaldi sitt opus 8, hvor «De fire årstider» er hentet fra).
Som en prolog til denne fremføringen kommer Vivaldis landsmann fra 200 år senere: Ottorino Respighi – hans Suite nr. 3 fra «Antikke sanger og danser», bygd over melodisk stoff fra en tid før Vivaldi. Også det musikk med et potensiale for direkte kontakt med lyttere anno 2002.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.



















































