Med undertittelen ”en aften inspirert av The Picture of Dorian Gray av Oscar Wilde” presenteres i forestillingen i Villa Stenersen fra 30.november til 3. desember. ”All your wrong fascinating poisonous delightful theories” er er ingen dramatisering av romanen, men snarere det som initiativtagerne omtaler som en «guided tour» i begjær, narcissisme og overgrep bygget på Wildes tekst.
Oscar Wilde er mest berømt for sine aforismer, sine lette og elegante skuespill (bl.a. ”The Importance of Ernest”), sine vakre eventyr for barn og den moralske fabelen ”The Picture of Dorian Grey”. Den sistnevnte boken fra 1890 har for lengst blitt en klassiker, og kan bl.a. leses som en advarsel mot å la seg blende av glitrende, vellykkede fasader – et budskap som ikke er blitt mindre relevant i vår overfylte medietid. En mørkere side ved Wilde kan dessuten man oppleve ved lesing av det bibelske skuespillet ”Salome”, samt det lange, selvbiografiske romanbrevet ”De Pronfundis”. Wilde ble av engelske myndigheter dømt til to års straffarbeid for usømmelig oppførsel – en menneskelig og rettsmessig skandale som førte til det sterke, sosialt engasjerte diktet ”The Ballad of Reading Gaol”, og dessverre også til Wildes død kort tid etter. Den 30. november 1900 døde den britiske forfatteren, satirikeren og esteten i utlendighet i Paris. Tre dager før sin død skrev han følgende linjer: ”Some said my life was a lie but I always knew it to be the truth; for like the truth it was rarely pure and never simple.”
De Utvalgte har de siste sju årene bygget seg opp til å bli et av landets ledende teaterkompanier og har markert seg spesielt ved å kombinere teater med film og konsertopplevelse. Som musikalsk samarbeidspartner har de denne gangen valgt dronerockbandet Salvatore, hvis medlemmer tidligere har markert seg i band som Palace of Pleasure og White Birch.. Soundtracket til forestillingen blir dessuten gitt ut på Salvatores nye CD ”Jugend – a new hedonism” på Racing Junior, som skal slippes i begynnelsen av desember.
Produsent for ”All your wrong…” er Pia Roll, som sier følgende om Wildes relevans i dag: – Historien om Dorian Grey handler om det ønsket om perfeksjon som preger vår tid mer og mer. Folk drømmer om det perfekte liv, det perfekte barn og det perfekte utseendet, og bruker all sin energi på å bli et bilde av hvordan man tror andre mennesker ønsker at man skal være. Samtidig er Wilde også et symbol på hvordan folk som faller utenom normene fort kan gå til grunne, i et samfunn som egentlig bare blir likere og likere.
Som adresse for anledningen har prosjektet valgt Villa Stenersen, som Rolf Stenersen ga til den norske stat som statsministerbolig, men som samtlige statministre (bortsett fra Oddvar Nordli en kort periode) har nektet plent å flytte inn i. Denne ekstravagante funkisvillaen, som vel må sies å være den design- og formbevisstes ekvivalent til Det Kongelige Norske Slott, burde vel være det perfekte bakteppe når De Utvalgte nå inviterer til en aften av ”lett underholdning og forførende konversasjon på en seng av råtnende hemmeligheter”.

Hvordan løfte kunstnerisk forskning fra marginalisering til vitenskapsdiskurs?
Er kunstnerisk forskning moden og klar for å tre inn i en vitenskapelig diskurs? Hvis ikke, er jeg redd den er på vei inn i en (muligens noe selvforskyldt) marginaliseringsprosess, skriver Henrik Holm.

Storsatsing på kultur i hele Norge: – Har du en god idé, vil vi høre fra deg, sier daglig leder i Kulturrom
Regjeringen styrker Kulturrom med hele 21 millioner kroner – det største tilskuddet siden oppstarten.

Tid og kunstnerliv: Korpsbevegelser
Akkurat som i 1989 er det like før det vil kry av uniformer, marsjhefter og bandolærer. Korpsbevegelser er å gjenta seg selv, år etter år. Gjentakelsene er tradisjon. Tradisjon er kultur. Kultur er musikk. Og musikk er korpsbevegelse.

Vossa Jazz-sjefen slutter
Daglig leder i Vossa Jazz, Roger Urhaug, har sagt opp etter knapt et år.

Hvor brenner det, Egon Holstad og Sigurd Elgenes?
Hvor er musikkjournalistikken på vei? Hvordan imøtekommer vi en stadig mer uforutsigbar fremtid? Hva kjennetegner god anmelderkunst? Her er spalten for deg som vil høre mer om de store spørsmålene i musikkbransjen.

Fest i klangfargerike med forstyrrande ubehag og lågfrekvent stille
Ballade jazz: Superspreder har naila det på si andre plate, Geir Sundstøl feirer ti år som soloartist, vi får klangleg skulptur frå Sofa, og orkestrert stille frå Bristol.