Hopp til innhald
Krikemusiker

(Foto: Katinka Hustad)

Forslag om å legge ned støtteordningen for kirkemusikk møter motstand

MFO frykter den kirkemusikalske aktiviteten vil tape.

Kulturrådet har foreslått å legge ned støtteordningen for kirkemusikk, skriver Vårt Land (abo.). Ordningen som ble opprettet i 2005 har fordelt omtrent ti millioner kroner øremerket kirkemusikalsk aktivitet. Det er denne øremerkingen som nå kan falle bort.

Dette får Musikernes fellesorganisasjon (MFO) til å reagere. De ble ifølge Vårt Land informert om forslaget om nedleggelse av ordningen på et møte sist uke.

– Jeg er redd den kirkemusikalske aktiviteten vil tape, når midlene flyttes over i den store potten av arrangementsstøtte til alle grener av musikken, sier Anders Hovind, nestleder i MFO til Vårt Land.

Anders Hovind, nestleder i Musikernes fellesorganisasjon Foto: Asamaria.com/MFO (Foto: Asamaria.com/Creo)

Han trekker også frem at ordningen i sin nåværende form blant annet åpnet for et utstrakt samarbeid mellom lokale amatørkor og profesjonelle krefter. Fremover vil det kun gis tildelinger til sistnevnte.

– Når pengene skal forvaltes i den store potten for arrangementsstøtte, er jeg redd for at ­kirkemusikken vil tape. Det begynte med at det egne fag-­utvalget som vurderte søknader om kirkemusikk ble nedlagt, og overført til Utvalget for arrangementsstøtte. Det var tydeligvis et ledd i utfasingen av hele ordningen. De signalene vi fikk nå tyder på at nedleggelsen vil bli vedtatt på neste møte i slutten av september, sier Hovind til Vårt Land.

Seksjonsleder for musikk i Kulturrådet, Agnes ­Kroepelien, bekrefter overfor Vårt Land at utvalg og råd skal behandle en mulig omlegging av kirkemusikkordning. Kulturrådet vil imidlertid ikke kommentere saken utover en forskringing om at rådet vil gå i dialog med kirkemusikkmiljøene, sentrale organisasjoner og andre berørte parter om omleggingen, og kommunisere nye søkemuligheter i god tid før eventuelle endringer iverksettes.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Foto: Unsplash

Kulturrådet vil ha dialog om støtteordinger

Inviterer til seminar om komposisjon, produksjon og formidling av nye musikkverk

Kulturrådet

Nye retningslinjer for bestillingsverk- og produksjonsstøtte fra Kulturrådet

Det vi blant annet lagt større vekt på formidlingen.

Penger

Kulturrådet krever ikke gjenbruk etter urfremføringer

Men ønsker at søkere tenker over mulighetene. Slik beroliger de dem som frykter kommersialisering av støtteordning.

Orgelet i Bodø domkirke

Kulturrådet legger ned støtteordning for kirkemusikk

Mener endringen vil åpne for støtte fra flere andre støtteordninger.

Illustrasjonsfoto: Bodø koret Korrækte Damer

Statsbudsjettet 2020: Nye kutt i støtten til voksenopplæring

Kutt i støtten til voksenopplæring rammer det frivillige musikklivet, melder Norges Korforbund i en kommentar om neste års budsjett.

Flere saker

Willy Martinsen er kommunikasjonsdirektør i Tono

– Hvert tilfelle av skapere som velger amerikansk organisasjon framfor Tono er trist

Vederlagsinnsamleren utdyper om USA-satsinga si. – Vi ønsker å ha så mange norske musikkskapere som medlemmer som mulig.

Utsnitt av påskekort fra Nasjonalbibliotekets arkiver, ca

God påske!

Ballade tar påskeferie og er tilbake tirsdag 18.april. I mellomtiden kan du lese disse sakene vi har hentet frem fra...

Finn Kalvik

Rojal heder til Finn Kalvik

Finn Kalvik er tildelt Kongens fortjenstmedalje for sitt nær 60 år lange virke i norsk musikk.