Kjell Mørk Karlsen

NRKs kulturkanal P2 – ja takk!

- NRK svikter sitt samfunnsansvar hvis de ikke sparer én kanal for "rating"-spøkelsets herjinger, skriver P2-lytter OleJensen i dette innlegget, der han støtter komponist Kjell Mørk Karlsens kritikk av kanalen. - Det er klart at institusjonen kan skaffe flere lyttere til P2-kanalen ved å sende mer pop-musikk og mer underholdning, men da ødelegger man den kanalen man vil skaffe flere lyttere til, resonnerer Jensen.

KunstmusikkPolitikk & debatt

Av Ole Jensen, NRK P2-lytter, Skien

Jeg støtter Kjell Mørk Karlsens innlegg på nettsiden den 11. desember av mitt ganske hjerte. Måtte flere kulturinteresserte gripe til tastaturet.

NRK svikter sitt samfunnsansvar hvis de ikke sparer én kanal for «rating»-spøkelsets herjinger. Det er klart at institusjonen kan skaffe flere lyttere til P2-kanalen ved å sende mer pop-musikk og mer underholdning, men da ødelegger man den kanalen man vil skaffe flere lyttere til. Da foreligger det ikke lenger et alternativ til de andre radiokanalene. Hvorfor ikke ta vare på de mange entusiastiske lyttere man allerede har? Hvorfor skal man på liv og død skaffe seg nye lyttere? Hvor skal vi som søker et seriøst uttrykk da vende vår oppmerksomhet?

Noen av de nye programinnslagene i P2 er ment å skulle stimulere interessen for klassisk musikk. Samtidig overfører man tilsynelatende fremføring av hele klassiske musikkverk til særkanalen «Alltid klassisk». Etter min mening går det ut over både det store perspektivet og musikken i seg selv at man løssriver den fra sin sammenheng med det øvrige kulturstoffet.

Hvis ikke NRK, med de mange flotte medarbeidere institusjonen disponerer, klarer å utvikle P2-kanalen til å bli et kulturelt åndehull for oss som søker noe mere enn å bli underholdt, må det være noe rav ruskende galt med institusjonens ledelse.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio