Freddy Holm på HaldenLitteraturfestival2026

For vesentlig innsats

Stephan Barratt-Due og Soon-Mi Chung får Kulturrådets ærespris.

Bransjen

Barratt-Due og Chung får prisen for formidabel innsats for norsk musikkliv som musikere og pedagoger.
Prisen er på 500 000 kroner og tildeles for deres vesentlige innsats, heter det fra Kulturrådet.
— Bratsjisten Soon-Mi Chung og fiolinisten Stephan Barratt-Due har vært nyskapende innen sitt felt og har gjort en markant innsats for norsk musikkliv. Deres utøverskap, kunstnerskap og den institusjonsbyggingen de har fått til er en unik kombinasjon. Chung og Barratt-Due har klart å sette opplæringen inn i et stort system, med stor suksess. Æresprisvinnerne har opparbeidet seg et betydelig renommé både nasjonalt og internasjonalt, både som pedagoger og utøvere, heter det i Kulturrådets begrunnelse.
– Chung og Barratt-Due har gjennom en årrekke raget blant våre fremste musikere, både som solister og i samspill. I tillegg har de gjennom Barratt Due musikkinstitutt ført arven videre til nye generasjoner, noe som har løftet nivået i vårt musikkliv betydelig. Den utrettelige og entusiastiske drivkraften til æresprisvinnerne har også resultert i at et stort antall norske solister og orkestermusikere hevder seg på internasjonalt toppnivå, sier rådsleder Yngve Slettholm.
Prisen deles ut i desember 2012.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Et rom for alt – unntatt musikk

Et rom for alt – unntatt musikk

INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

– Vi trenger en ny økonomi. En økonomi for fremtiden.

– Vi trenger en ny økonomi. En økonomi for fremtiden.

KRONIKK: – Vi må ha et nytt økonomisk system. Vi må legge inn tall for det som gir menneskeverd og forståelse. Ut med tall som gagner de som gjør seg rike på umenneskelighet og jordens undergang. Det haster sånn.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger

Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Fuglefjellet som mista stemmen

Fuglefjellet som mista stemmen

Et stilnet fuglefjell åpner festival.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio