Hopp til innhald
Her er ett introtiltak for å lokke flere kvinner og underrepresenterte kjønn til lyd og musikkteknikk.

(Foto: Bee Balogun, Unsplash)

Sceneteknisk skole godkjent på overtid

Utdanningen har ligget til godkjenning hos myndighetene siden februar.

Etter at det ble kjent at den nye sceneteknikkskolen er godkjent, skriver Virke om behovet for en utdanning innen sceneteknisk produksjon. I en pressemelding skriver Hovedorganisasjonen Virke at de sammen med fagforeninga CREO og Fagskolen Oslo om utdanninga de har utviklet – for å svare på det behovet. Siden februar har utdanningen ligget til godkjenning hos myndighetene. Nå har endelig vedtaket kommet om at utdanningen er godkjent fra Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (NOKUT).

Ballade.no har skrevet om forsinkelsen av godkjenninga – og at aktørene ønsket å starte opp sist høst. Da viste både Fagskolen og Creo, Virke – og Kulturrom, som jobber tett med arrangørteknikere om deres arbeidsforhold – at rekrutteringa til sceneteknikk er lav, ensidig rekruttering – og at sikkerhetern ble dårligere som følger av teknikerflukten i pandemien.

– Vi er svært bekymret for forsinkelsen. Målet var å etablere en utdanning for å hindre flukt fra en bransje som var svært berørt av pandemien. Det sa rektor ved Fagskolen Kristin Andresen til Ballade i mai.

– Denne utdanningen vil bidra til økt rekruttering til en bransje som har et stort behov for flere folk, samtidig som den kan bidra til at de som har jobbet i bransjen i mange år kan få dokumentert den kompetansen de allerede har opparbeidet seg, sier bransjeleder for kultur og opplevelser i Virke Rhiannon Edwards etter at utdanninga ble godkjent.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Fagskole lyd lys

Sceneteknikkskole kan ikke åpne i år: – Vi er svært bekymret for forsinkelsen

Ingen nye teknikerstudenter inn porten i år, tross midler som skulle få fortgang på bemanning etter pandemien. Kunnskapsdepartementet sier de...

Odin Adelsten Aune Bohmann

Kulturdepartementet: – Stiller oss helhjertet bak sceneteknisk fagskole

Odin Adelsten Aunan Bohmann mener det jobbes for å løse saksbehandlinga som har utsatt fagskolen det er stort behov for.

Flere saker

Illustrasjon over det planlagte festivalområdet ved Telenors hovedkontor, Fornebu

Lanserer ny festival for pop og kunst

Kunst og kommers – og popmusikk –uten kø, lover nye festivalarrangører i Bærum.

Gabrielle Foto: Stian Andersen

Slik ble Gabrielle til

Fra landeplagen Ring meg til Nobelkonsert og pressepause. Her forteller Gabrielles manager om hvordan popartisten jobber frem sine mål.

Utsnitt av forsiden på Noteservice Katalog 2016

Forlagshuset Vigmostad & Bjørke har kjøpt musikkforlaget Norsk Noteservice AS.

Forlagshuset, som også eier forlaget Cantando, blir dermed en av de største musikkforleggerne i landet.