Gaven vil bli overrakt Grieg 07 på et arrangement ved Fjellsdalen skole i dag, der en rekke skolebarn opptrer i et samarbeidsprosjekt med BIT 20 Ensemble.
Beløpet på kr 450.000 skal gå til utviklingen av til Griegweb og Griegoriansk; interaktive læringsressurser og kommunikasjonskanaler for barn og unge. Prosjektene er nærmere beskrevet under:
Griegweb
Grieg 07 og Grieg music education etablerer en interaktiv læringsressurs for skolene. I forbindelse med Ibsen-året og andre internasjonale prosjekter, har GME bygget stor kompetanse i utvikling av aktuelle pedagogiske redskap som kommuniserer like godt nasjonalt som internasjonalt. Griegweb har for øvrig sin grunnfinansiering fra Bergen kommune og Nasjonalkomiteen for Ibsen-satsingen.
Griegoriansk – interaktiv
Under programprofilen ”Sampleren Grieg” samarbeider Grieg 07 med Drivhuset.no om utvikling og gjennomføring av ”Griegoriansk” – kreative musikkverksted i grunnskole, videregående skole og kulturskole.
«Det vil utvikles en helhet mellom skoleverksteder og bruk av et interaktivt nettsted der både oppgaver og lydklipp skal legges ut. Denne komponenten gir de musikalske verkstedene en helt annen dimensjon og tyngde ved at arbeidene kan synliggjøres og videreutvikles på nettet», skrives det om prosjektet som lanseres på www.grieg07.no i september. Også griegweb blir lansert på det tidspunktet.
— Gaven fra Sparebankstiftelsen DnBNOR sikrer en investering i nyskapende redskap, ressurser og metoder som vil bli videreutviklet og skal leve videre etter Griegåret 2007, skriver Grieg 07 i sin pressemelding.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.




















































