Hopp til innhald

Vil hylle kronprinsparet med opera

Oslos ordfører Per Ditlev-Simonsen og Den Norske Opera planlegger en storslagen bryllupspresang til kronprins Haakon Magnus, Mette-Marit Tjessem Høiby og hovedstadens innbyggere: En opera- og ballettforestilling framført på Rådhusplassen på bryllupsdagen 25. august. Ditlev-Simonsen røper i dette intervjuet med Ballade at en utendørs operaforestilling nå kan bli en årlig forteelse i hovedstaden.

– Vi var så fornøyd med oppsetningen av Carl Orffs «Carmina Burana» på Rådhusplassen i fjor under tusenårsjubileet at vi går inn for at en slik utendørs operaforestilling skal bli en årlig affære. Og hva var vel mer naturlig enn å arrangere neste forestilling på selve bryllupsdagen til vår framtidige konge? spør Per Ditlev-Simonsen, ordfører i Oslo.

Ditlev-Simonsen vil ikke røpe noe av programmet, men spår at den rundt fem kvarter lange forestillingen vil kretse rundt temaer som kjærlighet og bryllup, samt involvere både ballett og opera. Den Norske Opera og Oslo kommune vil senere gå ut med et fullt program, når dette er klargjort.

– Bryllupet mellom Haakon Magnus og Mette-Marit er en stor og fantastisk begivenhet, så det er naturlig for kommunen å gjøre litt ekstra stas på brudeparet, synes Ditlev-Simonsen.

Bryllupsdagen blir et voldsomt løft for kommunen, og byrådet foreslår overfor bystyret å bruke vel 4,1 millioner kroner til å pusse opp hovedstaden før bryllupsdagen. Byrådet vil at byen skal males og plantes, gatemøbler skal repareres eller skiftes og at veidekket istandsettes. Byrådet ønsker spesielt en generell heving av renholds- og vedlikeholdsstandarden, først og fremst i områdene rundt brudeparets rute til og fra kirken og til middagen på Akershus festning..

På selve dagen ønsker kommunen å bidra med festfyrverkeri og operaforestilling. Som sagt ønsker Ditlev-Simonsen at operaforestillingen skal bli en årlig affære, men bystyret går ikke inn for å bygge en permanent scene på Rådhusplassen.

– Tanken har vært der, men vi går ikke inn for noen permanent scene. Men med tanke på at det kan bli stadig flere arrangementer på Rådhusplassen har vi vært inne på tanken i å investere i et anlegg som er lettere å få på plass enn mulighetene vi har i dag, avslutter Ditlev-Simonsen.

Ledige stillinger

Flere saker

Reggie got Beats, med Kari Eskild på vokal (t.v.)

Disco, unnskyld, DISKO, på norsk

Denne artisten har laget ei hel diskoplate med norske tekster. Her gir han deg diskohistoriens høyepunkter – på norsk.

Fra innspillingen av Stille grender i Uranienborg kirke i Oslo, februar

Jentekorets julegave

Det norske jentekor og pianist Tord Gustavsen gir oss et gripende stykke musikk for en stille stund. Ballades anmelders hjerte...

Utsnitt av albumet «Jol i Vinje» frå 1978, med Vinje Songlag, Ellen Nordstoga og Sondre Bratland

The secret christmas chord

Kva er det som gjer julemusikk til julemusikk? Og kvifor er noko musikk «julete» utan at det i utgangspunktet er...