Kulutrminister Linda C. Hofstad Helleland Foto: Thomas Haugersveen

Kulturdepartementet utlyser 2 millioner til digitale pilotprosjekt innen kulturfeltet

Midlene gis til prosjekter som fremmer publikums tilgang til kunst og kultur, og bidrar til å øke norske kulturprodukters inntjeningspotensial i det digitale markedet.

Kalender

Kulturdepartementet utlyser midler til pilotprosjekt innen kulturfeltet – formidlings- og forretningsmodeller i det digitale markedet. Utlysningen er på 2 millioner kroner.
Midlene skal gå i følge pressemeldingen gå til pilotprosjekter innen kulturfeltet som fremmer publikums tilgang til kunst og kultur og bidrar til å øke norske kulturprodukters inntjeningspotensial i det digitale markedet.
– Utvikling og testing av nye formidlings- og forretningsmodeller kan være dyrt og risikabelt. Men det er med prøving, feiling og utvikling vi kommer videre. Derfor ønsker jeg å bidra til mer testing og utvikling i kultursektoren. Disse to millionene går til et eller flere pilotprosjekt der søkere kan få støtte til nettopp dette, sier Helleland.
Midlene er ifølge ministeren også en test på om slik støtte kan stimulere til mer innovasjon og nyskaping i kultursektoren. Interessen avgjør om satsingen videreføres, og kanskje også videreutvikles.
Målsetning med pilotmidlene er å:
– Redusere risikoen for å teste og utvikle nye forretningskonsept
– Stimulere til mer innovasjon i kultursektoren, og
– Bidra til kunnskaps- og erfaringsutveksling på tvers av kunst – og kulturfelt.
Utlysningen retter seg særlig mot bransjer som fremstiller skalerbare kulturprodukter og -tjenester, som film, litteratur, spill og musikk.
Det stilles krav om at mottaker skal utarbeide en offentlig rapport som inneholder en beskrivelse av bruken av prosjektmidlene og pilotprosjektets resultater.
Ved tildeling av midlene vil det legges vekt på pilotprosjektets overføringsverdi og betydning for den aktuelle bransjen og kultursektoren i sin helhet. Hele utlysningen kan leses her.
Søknadsfrist er 1. september.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.
Konserttips Oslo