
Kulturdepartementet utlyser 2 millioner til digitale pilotprosjekt innen kulturfeltet
Midlene gis til prosjekter som fremmer publikums tilgang til kunst og kultur, og bidrar til å øke norske kulturprodukters inntjeningspotensial i det digitale markedet.
Kulturdepartementet utlyser midler til pilotprosjekt innen kulturfeltet – formidlings- og forretningsmodeller i det digitale markedet. Utlysningen er på 2 millioner kroner.
Midlene skal gå i følge pressemeldingen gå til pilotprosjekter innen kulturfeltet som fremmer publikums tilgang til kunst og kultur og bidrar til å øke norske kulturprodukters inntjeningspotensial i det digitale markedet.
– Utvikling og testing av nye formidlings- og forretningsmodeller kan være dyrt og risikabelt. Men det er med prøving, feiling og utvikling vi kommer videre. Derfor ønsker jeg å bidra til mer testing og utvikling i kultursektoren. Disse to millionene går til et eller flere pilotprosjekt der søkere kan få støtte til nettopp dette, sier Helleland.
Midlene er ifølge ministeren også en test på om slik støtte kan stimulere til mer innovasjon og nyskaping i kultursektoren. Interessen avgjør om satsingen videreføres, og kanskje også videreutvikles.
Målsetning med pilotmidlene er å:
– Redusere risikoen for å teste og utvikle nye forretningskonsept
– Stimulere til mer innovasjon i kultursektoren, og
– Bidra til kunnskaps- og erfaringsutveksling på tvers av kunst – og kulturfelt.
Utlysningen retter seg særlig mot bransjer som fremstiller skalerbare kulturprodukter og -tjenester, som film, litteratur, spill og musikk.
Det stilles krav om at mottaker skal utarbeide en offentlig rapport som inneholder en beskrivelse av bruken av prosjektmidlene og pilotprosjektets resultater.
Ved tildeling av midlene vil det legges vekt på pilotprosjektets overføringsverdi og betydning for den aktuelle bransjen og kultursektoren i sin helhet. Hele utlysningen kan leses her.
Søknadsfrist er 1. september.
Ledige stillinger
Daglig leder
Dokkhuset Scene asSøknadsfrist:15/03/2025
Jobb med musikk i Brasil og Malawi!
JM NorwaySøknadsfrist:02/03/2025
Kunstnerisk plansjef
Trondheim Symfoniorkester & OperaSøknadsfrist:12/03/2025
Orkesterregissør
Oslo-filharmonienSøknadsfrist:23/02/2025
Daglig leder
Trondheim JazzfestivalSøknadsfrist:24/02/2025