Autunnal 2001 logo (stort)

Konkylie-sus i Bergen i dag

Konkylien - havbrus, drømmesus eller samtidsmusikk? Det mystiske skjellet er symbolet til samtidsmusikk-festivalen Autunnale 2001 som åpnes i dag med en av Europas mest omtalte fløytetalenter. Ennå ikke fylt tredve fremstår Mario Caroli som en av de mest virtuose fortolkerne av dagens musikk, med en rekke verker spesialskrevet for seg. I dag, onsdag 31. oktober, åpner han samtidsmusikk-festivalen med Sciarrino-recitalen All'aure in una lontananza i Teatergarasjen i Bergen.

Kunstmusikk

Salvatore Sciarrino (1947) har blitt en av den moderne musikkens mest omtalte komponister i løpet av de siste årene. For mange har han nærmest fått kultstatus, også her hjemme. Sciarrino gjestet Bergen våren 1999, som seminarkomponist ved Griegakademiet og Music Factory.

Fra en outsiderposisjon har Sciarrino i løpet av det siste tiåret erobret kunstmusikkens høyborg. Hans nye verker tas med en gang opp av dirigenter som Boulez og Abbado, og Pollini urfremfører hans klaverkonserter og klaversoloer. Sicilianeren Sciarrino er nærmest selvlært som komponist, lenge var det malerkunsten som stod ham nærmest. Den samme sterk trangen til å utforske materialets sanselighet med pensel og palett tok med han over i musikken. Instrumentenes klangmuligheter utforsker på alle tradisjonelle og radikale måter, kravet til ubønnhørlig nøyaktighet og nye spillemåter har også satt nye standarder for instrumentalt virtuoseri.

Men først og fremst er det senusaliteten og poesien som bærer frem musikken. Musikken er billedmanende, impresjonistisk. Ofte spiller verktitlene på skumringslandskapets halvskygge, i det omgivelsene viskes ut og fremtrer halvt magiske og eventyrlige. I hans magiske klanger kan vi høre reminisenser av oldtidsritualer, arabiske røtter, den sicilianske folkesangen. Musikken er uttrykksterk der den svinger mellom hviskninger og rop – gjerne mest det siste: den voldsomme uttrykksintensiteten og sårheten som ligger i en insisterende hviskningen er blitt Sciarrinos varemerke.

Alt dette kommer frem i denne recitalen med fløytisten Mario Caroli, f. 1974. Hvert stykke er unikt og så annerledes de øvrige. Caroli har en svært aktiv karriere, både som musiker med de fremste internasjonale ensemblene og som håndplukket musiker av dagens ledende dirigenter. Hans korte opphold i Norge er muliggjort som en mellomlanding, mens han er på turne med Ensemble Modern og Pierre Boulez i Tyskland.

Videre forsetter festivalen med høydepunkter som Olav Anton Thommessens foredrag om filmmusikk, Buffo Opera Makers «patatje oorlog» («Påmmfri-krigen») – en trash opera for ungdom, konferansen «Ung Musikk» – en todagers konferanse om barns møte med musikk og Bergen Filharmoniske orkesters oppsetning «Fire oppdagelser». Komplett program finner du på Autunnales hjemmesider.

Dagens åpningsforestilling skulle egentlig by på en ballettforestilling med Olga de Soto og Cie. Forestillingen ble avlyst på meget kort varsel på grunn av skader hos en av danserne, og forestillingen erstattes derfor av konserten med Mario Caroli.

Festivalen avsluttes 4. november med Bergen Kammerensembles oppsetning «Night Prayers» i Teatergarasjen.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Norsk premiere på "Elja" med Kronos Quartet og Benedicte Maurseth

Norsk premiere på "Elja" med Kronos Quartet og Benedicte Maurseth

Verdenskjente Kronos Quartet inntar Oslo for norsk premiere på verket "Elja" under årets Ultima.

Jazzfest Trondheim: Festivalens høydepunkt og alltid overraskende

Jazzfest Trondheim: Festivalens høydepunkt og alltid overraskende

– Det som særpreger Trondheim Jazzorkester, er at du aldri vet hva du får. Og det er jo det jazz handler om, å bli overrasket, skriver Trygve Lundemo etter siste ukes Jazzfest i Trondheim.

Færre søkere til estetiske linjer på videregående: – Det oppleves for usikkert å velge den retningen

Færre søkere til estetiske linjer på videregående: – Det oppleves for usikkert å velge den retningen

Flere fylker og kommuner legger ned estetiske linjer på videregående, og i takt med dette går søkertallene til disse linjene ned. Periskop og Ballade har forsøkt å finne ut av årsaken til hvorfor færre ungdommer søker seg til estetiske fag.

Ballade video: Fødsel og frigjøring

Ballade video: Fødsel og frigjøring

Vi trår vannet med Beglomeg, Valkyrien Allstars, Real Ones, Superslow feat. Emma Putnam, Mirage, Ruben Magnus, Von August og Tor Kvammen.

Hvor brenner det, Pia Skevik og Jens Kihl?

Hvor brenner det, Pia Skevik og Jens Kihl?

Hvor er musikkjournalistikken på vei? Hvorfor erstattes redaktører med listeansvarlige i P3? Var alt bedre før? Her er spalten for deg som vil høre mer om de store spørsmålene i musikkbransjen.

Sverre Indris Joner nominert til cubansk Spellemann: Å selge salsa på Cuba

Sverre Indris Joner nominert til cubansk Spellemann: Å selge salsa på Cuba

Det ble nylig kjent at Joner og orkesteret er nominert til den gjeve prisen Cubadisco. I helgen får vi vite om det internasjonale samarbeidet går til topps.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio