Teaterkompaniet Dieserud/Lindgren skal lansers i USA med forestillingen Høyt oppe i fjellet for barn 0-3 år som skal vises 15 ganger på San Francisco Opera i april 2017. Musikken er skrevet av komponisten Maja S.K. Ratkje.
Kompaniet består av Hanne Dieserud og Christina Lindgren. De har sammen idé, konsept og regi, Lindgren står videre for scenografi og kostymedesign mens Dieserud er utøver.
– Henvendelsen fra en såpass nasjonalt og internasjonalt anerkjent kulturinstitusjon som San Fransisco Opera er en stor ære. San Fransisco Opera regnes som et operahus i det øvre sjiktet i verdenssammenheng. Vi håper at denne presentasjonen kan bidra til å synliggjøre muligheter for kunstopplevelser for hele aldersspennet i befolkningen. I USA er forestillinger for 0–3 år nærmest fraværende som sjanger. I Europa har det vokst frem et tilbud til denne aldersgruppen over tjue år, sier Lindgren i en pressemelding.
San Fransisco Opera har ifølge meldingen aldri tidligere invitert et internasjonalt gjestespill med forestillinger for barn.
Høyt oppe i fjellet ble produsert i co-produksjon med Teater Innlandet i 2011 og har blitt vist 230 ganger i fire europeiske land. Dieserud/Lindgren samarbeidet også med komponist Ratkje, i 2009, da med forestillingen Koral –en babyopera, som var en co-produksjon med Den Norske Opera & Ballett og Riksteatret. Den har blitt vist 500 ganger i ti europeiske land.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.










































