Frode Thingnæs døde torsdag, 72 år gammel, melder NRK.
Thingnæs, som var både musiker, komponist, arrangør og orkesterleder, fikk et hjerteinfarkt for tidligere denne uken.
— Som jazztrombonist vet jeg ingen som har gjort ham rangen stridig de siste 50 årene, skrev NRKs jazz-ekspert Jan Ditlev Hansen i anledning musikerens 70-årsdag.
Thingnæs ble født i Nore i Numedal men vokste opp i Oslo. Han vant 1. solistpris ved jazzamatørenes NM i 1959, og har vært yrkesmusiker siden 1960. Han har spilt inn en rekke plater, og fått mange priser, blant annet Buddyprisen i 1970, NOPA-prisen for årets verk i 1976, og flere stipender.
Thingnæs var i mange år ansatt i Forsvarets stabsmusikkorps og har dessuten vært dirigent og orkesterleder for flere orkestre, blant annet Kampen Janitsjar, NRKs Radiostorband og Chat Noirs orkester. Han har skrevet musikk til mange anledninger, som bidrag til Melodi Grand Prix, ballettmusikk til Flåklypa, og bestillingsverk til Dølajazzfestivalen i 1987. I 1975 ble han også tilbudt en plass i Count Basies storband, men takket nei.
I 1999 fikk Frode Thingnæs Kongens Fortjenestmedalje i gull.
Kilder: MIC, SNL.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.








































