Herr Nilsen-plakat, august 2003

Økt bevilgning til Nasjonal jazzscene i Oslo

I følge Norsk Jazzforum er det "stor glede i hele det norsk jazzmiljøet" over at Regjeringen har bevilget 1.5 mill kroner til videre arbeid med etablering av Nasjonal jazzscene i Oslo. - Nå ser vi starten på det som skal bli en hovedscene for jazz i Norge, uttaler en fornøyd nestleder i foreningen. Norsk Jazzforum har lenge etterlyst en tydeligere markering av jazz på et høyt nasjonalt og internasjonalt nivå i hovedstaden.

Politikk & debatt

— Vi er meget glade for dette gjennomslaget for etablering av Nasjonal jazzscene i Oslo. Vi tar dette som en sterk anerkjennelse av det forberedende arbeidet som er gjort og som nå skal føres videre mot en formell etablering av Nasjonal jazzscene. En etablering som på sikt også vil ha store ringvirkninger både nasjonalt og internasjonalt, sier Jan Ole Otnæs, nestleder i Norsk jazzforum.

Otnæs er også leder for den komiteen i Norsk jazzforum som skal komme med forslag til endelig innhold og struktur for den nasjonal jazzscenen i hovedstaden.

I en forsøksperiode har Nasjonal jazzscene fått tilskudd fra Norsk kulturråd som nå har gitt Norsk jazzforum i oppdrag å gjøre prosjektet mer tydelig og fokusert.

– Det arbeidet er vi allerede i gang med. Dagens bevilgning fra Regjeringen vil sammen med støtten fra Norsk kulturråd gi en fin oppgradering av høstens aktiviteter i Oslo, spesielt når det gjelder kunstnerisk innhold og aktivitet, men kanskje også noe forberedende opprusting av lokalitetene, forteller Jan Ole Otnæs.

”Viktig at jazzaktiviteten i Oslo sikres”
Norsk jazzforum har de siste årene arbeidet intenst for å sikre en solid og framtidsrettet jazzaktivitet i hovedstaden. Oslo blir sett på som en av Europas aller mest spennende musikkhovedsteder, de siste årene ikke minst takket være elektronica/eksperimentell jazz, med et imponerende høyt antall musikere byens størrelse tatt i betraktning.

— Musikkbyen Oslo rommer et unikt mangfold, men mangler likevel den tydelige markeringen av jazz i større format på høyt nasjonalt og internasjonalt nivå. Det mangler stabil drift og bedre arbeidsforhold for norske musikere. Så sent som i april slo Norsk jazzforums landsmøte fast at etablering av en nasjonal jazzscene i Oslo er organisasjonens høyeste prioritet, heter det avslutningsvis i kommentaren til Norsk Jazzforum.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Tekstforfatterpris til Ane Brun

Tekstforfatterpris til Ane Brun

– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter

Ballade video: Søvnløse netter

Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...

– Hva skjedde med rehabilitering ...

Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk

Et rom for alt – unntatt musikk

INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio