Ida Jenshus på SALT under Oslo jazzfestival 20. august 2020 (Foto: Per Ole Hagen)

Salt i Oslo kan bli nødt til å stenge dørene

Myndighetene varsler full stopp av aktivitet innen 1. juli.

Notertkunst- og kulturfeltet

Salt, et av Oslos største trekkplastre med sin unike kombinasjon av badstuer, servering, kunst og kulturarrangementer, står nå i fare for å måtte stenge.

Den 13. mai meldte Avisa Oslo at Plan- og bygningsetaten (PBE) har gitt pålegg om å stanse all bruk av området til publikumsrettet virksomhet – inkludert serveringssteder, badstuer, forsamlingslokaler og arrangementer – innen 1. juli.

Dette skjer som følge av en tilsynskontroll der etaten avdekket flere ulovlige endringer og mangler som anses å kunne utgjøre en fare for liv og helse. Eetaten peker på at det er et misforhold mellom sikkerheten som kreves for ansatte og besøkende, og den åpne tilgjengeligheten som området ifølge regelverket skal ha.

Dersom Salt ikke retter opp i forholdene og etterkommer pålegget innen fristen, risikerer de dagbøter på opptil 600.000 kroner.

Saken har vakt stor oppsikt, og det er enda uvisst hva som blir utfallet for den populære kulturarenaen.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade video: Drømmer om barndommen

Ballade video: Drømmer om barndommen

Super sommermeny med musikkvideoer fra Levina Storåkern x 2, St. Niklas, Quarter Wolf, Hamstermann, El Cartel, Therese Ulvan, STORM & Fixation, Ole Evenrud og Henning Kvitnes.

Hvor brenner det, Guro Furunes Pettersen og Chris Schaal?

Hvor brenner det, Guro Furunes Pettersen og Chris Schaal?

Evner bransjen å bevare en grasrot av ny kreativ musikk og bransje utenfor hovedstaden? Og hva kjennetegner egentlig en vellykket undergrunnsscene?

– Øyafestivalen må ta et oppgjør

– Øyafestivalen må ta et oppgjør

Utestedet Blå avslutter samarbeidet med Øyafestivalen i protest mot festivalens eierskap.

Øm virvelvind. Axel Skalstad (1992-2025): Jeg blir bare så glad av å se deg spille.

Øm virvelvind. Axel Skalstad (1992-2025): Jeg blir bare så glad av å se deg spille.

Minneordene over trommeslager Axel Skalstad er skrevet av Filip Roshauw. Skalstad gikk bort i en ulykke nylig, altfor ung med sine 32 år.

Dette ble vedtatt på Tonos årsmøte 2025

Dette ble vedtatt på Tonos årsmøte 2025

Under årets møte ble de fleste foreslåtte endringene i vedtektene vedtatt, men noen sentrale forslag falt.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio