«Jazzprofiler – fra Satchmo til Ola Kvernberg» er gjennomillustrert med mange sjeldne og gamle fotografier , og er et personlig sveip gjennom det tyvende århundres jazzhistorie. Stein Kagge har skrevet fast om jazz i Aftenposten siden tidlig på 70-tallet, og har som motto at «en dag uten jazz er en dårlig dag». Han liker også å sitere Woody Allen, som har hevdet at det er jazz som gir livet mening.
I «Jazzprofiler», som er utgitt på Chr. Schibsteds Forlag, skriver Kagge om nitten musikkpersonligheter fra det tyvende århundre. Boken er delt opp i en norsk og en utenlandsk bolk, der den utenlandske omfatter legender som Louis Armstrong, Duke Ellington, Charlie Parker, Miles Davis, Billie Holiday, Chet Baker og Charles Mingus. Den norske delen omhandler også et vidt spenn av musikere og stilarter, der Karin Krog, Jan Garbarek, Rowland Greenberg, Robert Normann, Bjarne Nerem, Øistein Ringstad og Ola Kvernberg er trukket frem. Den sistnevnte fiolinisten får dermed stå som representanten for det unge, talentfulle jazz-Norge ved begynnelsen på det nye århundret.
Boken er ført i et lett og tilgjengelig språk, og inneholder en rekke interessante miljøtegninger og detaljopplysninger, der utgangspunktet for portrettene i så stor grad som mulig har vært Kagges egne møter med musikerne. Kagge trekker også inn en rekke sitater fra musikerkolleger og journalister, og plasserer alle sine utvalgte skikkelser inn i konteksten av samtiden.
Boken avsluttes med en diskografi med det Kagge kaller «anbefalte eksempler», noe som gjør den til en fin innføringsbok også for noviser innen jazzens historie. Den inneholder også et fyldig og godt navneregister, der personenes tilknytning til jazzens verden er forbilledlig forklart.
Stein Kagge har ellers også forkynt sin kjærlighet til jazzen i NRK Radio, og er i dag en engasjert medarbeider i Jazzradio’n – en nærradio i Osloområdet som sender jazz fire timer daglig. I programposten «Jazzens Anegalleri» har han presentert nærmere hundre musikerportretter, som den foreliggende boken altså representerer en syntese av.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.







































