Hopp til innhald
Direktør Lars Petter Hagen i Ultimafestivalen Foto: Ultimafestivalen/Henrik Beck

Ultimafestivalens honorarpolitikk

Festivalene mangler en ansvarlig honorarpolitikk, sa Bjarne Kvinnsland mandag. Her svarer Ultimafestivalen.

Ultimafestivalen jobber for at en så stor del som mulig av våre ressurser går til kunstnerisk produksjon og siden 2009 har en stadig økende andel av budsjettet gått til dette. Vi har en redelig og åpen dialog med kunstnerne på festivalen om økonomiske modeller for å få realisert (ofte utopiske!) prosjekter.

Vi kan avkrefte påstanden om at utenlandske artister får mer betalt enn norske. At det er individuelle forskjeller på honorarnivå, eller at enkelte produksjoner er dyrere enn andre er imidlertid vanskelig å unngå, nå som før. En festival har også en rekke andre interessenter enn utøvere, hvorav publikum er det mest åpenbare.

Les også: – Festivalene mangler en ansvarlig festivalpoltikk

Ultima er glade for å kunne være med på å løfte frem prosjekter initiert av norske musikere og å være co-produsent for prosjekter, men vi har ikke ressurser til å produsere alt selv fra bunnen av. Det er derfor urimelig å sammenligne Ultimafestivalen med institusjoner eller festivaler med betydelig høyere offentlige tilskudd. En demokratisk styrke, men også en utfordring ved norsk kulturliv er at økonomien er et stort spleiselag. For å få til et stort, nytt musikkteaterprosjekt eller innstudering av et eksperimentelt svært komplekst verk kreves det en sammensatt finansieringsmodell. Den største forskjellen på økonomien i samtidsmusikkfeltet de siste 25 årene er ikke økte tilskudd til festivalene, men et mangfold av prosjektstøtte til det frie feltet.

Les også: Moldejazz’ honorarpolitikk

Ultima drives etter en nøktern og transparent medlemsmodell hvor det kunstneriske programmet legger premissene for driften, og der eventuelle mottakelser og lignende i all hovedsak er finansiert av private midler eller tilleggsbevilgninger. En viktig del av vår virksomhet er å gjøre verden oppmerksom på norsk samtidsmusikk, samt å vise internasjonale kunstneriske strømninger for et norsk publikum. Dette innebærer en del reisevirksomhet, men tilhørende kostnader rundt dette er lave ettersom utgiftene ofte er dekket gjennom invitasjoner, og at vi alltid reiser på billigst mulig måte.

Lars Petter Hagen er direktør og kunstnerisk leder i Ultimafestivalen

Les også: Festspillene i Bergens honorarpolitikk>

Ledige stillinger

Relaterte saker

Bjarne Kvinnsland Foto: Torborg Storaas

– Festivalene mangler en ansvarlig honorarpolitikk

– Store, offentlig støttede festivaler må tvinges til å betale anstendige honorarer, sier komponist, produsent og lydsamler Bjarne Kvinnsland.

Montasje lønn jazzmusikere

Indre motivasjon

Jazzmusikere tjener lite og det er få faste jobber. Likevel vurderer få å slutte, viser ny studie. – Min hypotese...

Forside norsk festivalstatistikk

Nasjonal Festivalstatistikk 2014 er klar

Festivalarrangører har svart på hvor inntektene kommer fra og hvor honorarene går. Undersøkelsen er et samarbeid mellom bransjeorganisasjonene.

Moldejazz

Moldejazz' honorarpolitikk

Festivalene mangler en ansvarlig honorarpolitikk, sa Bjarne Kvinnsland mandag. Her svarer Moldejazz.

Mads Hundvin Foto: Festspillene i Bergen

Festspillene i Bergens honorarpolitikk

Festivalene mangler en ansvarlig honorarpolitikk, sa Bjarne Kvinnsland mandag. Her svarer Festspillene i Bergen.

Publikum

Norske festivaler om honorarpolitikk

Festivalene mangler en ansvarlig honorarpolitikk, sa Bjarne Kvinnsland mandag. Her svarer Norske Festivaler.

Flere saker

Mind over MIDI

Mannen bak Mind over Midi og en enorm mengde elektronika er borte

Skaperen av ambiente snøfonner, vakker dub og en imponerende mengde musikk er død.

Ludvig Gudim

Klassisk millionstipend til fiolinist Ludvig Gudim

Etter å ha vært nominert fire ganger tidligere, ble Ludvig Gudim endelig tildelt millionstipendet i klassisk musikk.

Komponist og lydkunstner Cathy van Eck, fra Belgia og Nederland

Only Connect Stavanger: Seriøst, underholdende. Seriøst underholdende.

Hva er den perfekte lyden av å spise et eple? Ballades kritiker fikk det han ikke visste han ville ha...