Battlerap-ligaen Skeez TV inntar Nationaltheateret denne uka. Fenomenet er i ferd med å vokst seg stort i Norge, med fulle hus på Blå og høye seertall på YouTube.
Chirag Patel i Karpe Diem har oppsøkt flere av arrangementene til Skeez TV.
– Blandingen av standup, fornærmelser, improvisasjon og forsøk på å bryte motstanderens troverdighet ned er rett og slett en form for verbal wrestling jeg kan like. Det er utsolgt når Skeez setter opp stevner nå om dagen, og det elsker jeg å se, sier Patel, som understreker at han ikke er noen ekspert på battlerap.
Les også: [link id=67869 title=»Revolusjon i ringen«]
Fenger uinnvidde
Patel har inntrykk av at også folk utenfor hip hop-miljøet har fått øynene opp for fenomenet.
– Jeg kjenner folk som ikke er spesielt interessert i rapmusikk, men som likevel synes det er kjempegøy å se to karer disse hverandre til blods. De vil ikke være med meg på en norsk rapkonsert, men maser på meg om å få bli med på Skeez, sier han.
Følg Ballade på Facebook
– Ingen naturlig link
Patel mener Nils Grønvold gjør en viktig innsats for battlemiljøet. Han er likevel usikker på hvor tett det nye formatet henger sammen med resten av rapscenen her til lands.
– I mine øyne er det på ingen måte en så naturlig link mellom det som skjer på Skeez, og det jeg og andre hiphopband i Norge driver med som mange tror. Å være en god låtskriver gjør deg på ingen måte til en god battlerapper, eller omvendt. Faktisk vil jeg driste meg til å påstå at de beste battlerapperne som regel skriver ganske dårlige album, sier han.

Ny digital verktøykasse skal gjøre kulturlivet grønnere
Kulturdirektoratet samler alt kulturaktører trenger for å bidra til et mer bærekraftig samfunn.

Kjære konsertarrangører, ikke svikt oss nå!
INNLEGG: Kjære arrangører – vern om menneskelaget musikk, håndverket, det levende musikklivet. Ta et standpunkt, ber artist og låtskriver Ylva Sofie Lærum.

– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø
Nick Cave og Warren Ellis står bak musikken til Netflix’ norske storsatsing Jo Nesbøs Harry Hole.

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke
INNLEGG: Hvor mye menneskelig skapende innsats må til før musikk skapt med hjelp av kunstig intelligens får opphavsrett? TONOs Willy Martinsen svarer på Anders Oddens spørsmål til forvaltningsorganisasjonen.

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz
– Jeg gleder meg til å bli bedre kjent med menneskene, musikken og kraften som ligger i Moldejazz, og til å se hvordan vi sammen kan skape veien videre.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive
Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel albumet "Etter alt", en utgivelse som verken lener seg på boom bap, trap eller kommersielle grep.












































