Det er Euroboys som vil sparke i gang den nye musikkprisen klokken ni på kvelden, mens dørene åpnes en time tidligere. Fra klokken 23.00 – 03.00 blir det så konserter med femten artister og band på fire scener i fem etasjer, hvor alle artistene opptrer minimum 25 minutter hver. Det vil enda komme til to-tre artister, men følgende navn er nå klare for å innta scenene på Rockefeller: Tungtvann, Sister Sonny, Ricochets, Corvine, Cadillac, Boy, Xploding Plastix, Illumination, St.Thomas, Karen Jo Fields, Magnet, Vidar Vang og Euroboys.
Siden 1. desember har Alarm hatt ute nettsider, der interesserte kan stemme over årets norske artister i en rekke kategorier. Så langt er det prisen for Årets Metal-album som har vakt desidert størst engasjement, med nærmere tretten og et halvt tusen stemmer per 10. januar. I slutten av denne måneden stenges så den åpne publikumsavstemningen, og deretter vil publikums-listene og nye fagjury-lister vektes 50% hver, og sammen skille ut en vinner i hver kategori.
En av de sentrale personene bak Alarm er Svein Bjørge på Playground Music, som er svært fornøyd med responsen på den nye prisen så langt. – Jeg er egentlig ganske overveldet, både i forhold til den generelle responsen fra artistlivet og engasjementet til nettbrukerne. Folk som kjenner til slike ting, sier at tallet på folk som har avgitt stemme er ganske fantastisk.
Kommer årets Alarm-kveld til å forbli en helnorsk affære – eller lurer det utenladske stjernenavn i bakgrunnen?
— Det blir nok helnorsk i år. Det har for øvrig gått veldig greit å få artister til å stille opp. Det har vært noen som ikke kunne på grunn av andre engasjementer, men alt i alt har det vært en imponerende oppslutning rundt hele prisen.
Billettene til Alarm-kvelden koster 150, -, og for den prisen kan du vandre fritt mellom alle scenene. For studenter med gyldig studentbevis er prisen 120,-. Billettene er å få kjøpt på Posten, og Svein Bjørge anbefaler alle interesserte å handle så raskt som mulig. Showet vil for øvrig også sendes live over NRK Petre og studentradioene.

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke
INNLEGG: Hvor mye menneskelig skapende innsats må til før musikk skapt med hjelp av kunstig intelligens får opphavsrett? TONOs Willy Martinsen svarer på Anders Oddens spørsmål til forvaltningsorganisasjonen.

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz
– Jeg gleder meg til å bli bedre kjent med menneskene, musikken og kraften som ligger i Moldejazz, og til å se hvordan vi sammen kan skape veien videre.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive
Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel albumet Etter alt, en utgivelse som verken lener seg på boom bap, trap eller kommersielle grep.

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste
Fra store, historiske verk og hits, til profilert filmmusikk: Disse er nominerte til Musikkforleggerprisen 2026.

Kunstig intelligens dreper varen, men kan frigjøre kunsten
INNLEGG: Det er betryggende at vi deler bekymringen for menneskets plass i musikken, skriver Kjetil Manheim i sitt svar til musiker Torstein Slåen.

Er musikk gøy å lage?
INNLEGG: Suno-sjefen mener «musikk ikke er gøy». Derfor er drømmen om platekontrakt død.











































