Hopp til innhald

TONO vertskap for internasjonal konferanse om opphavsrett

Denne uken er TONO vertskap for en to-dagers CISAC-konferanse som samler 110 eksperter fra opphavsrettsselskaper fra alle verdenshjørner.

Tirsdag og onsdag denne uken samler TONO et stort oppbud av nøkkelpersoner fra mer enn 60 ulike forvaltningsselskaper innen opphavsrett fra hele verden. Arrangementet er i regi av paraplyorganisasjonen CISAC, International Confederation of Societies of Authors and Composers.

Møtet samler ekspertene i CISACs ”Media Technical Committee”, samt enkelte internasjonale musikkforleggere og tjenesteleverandører, på SAS-hotellet i Oslo. Det er Inger Lise Mey, avdelingsdirektør i TONO som leder komiteen.

I dette møtet skal medlemmene drøfte noen av de mest sentrale problemstillingene opphavsrettsselskapene står overfor i dag, med en hovedvekt på lisensiering av musikk i kringkasting og på internett.

– De problemstillinger skapere og deres forvaltningsorganisasjoner står overfor er langt på vei grenseoverskridende. Derfor er det også viktig å møtes for å utveksle erfaringer og å tenke strategisk med et globalt perspektiv. Det er viktig for TONO å ha en ledende rolle i det internasjonale arbeidet for opphavsrett og skaperes rammevilkår, og da jeg i 2015 overtok styreledervervet i Media Technical Committee, synes jeg det er veldig hyggelig at TONO kan være co-vertskap for dette årets konferanse, sier Mey.

Det er Mey som i samarbeid med CISAC har satt sammen programmet for konferansen, som blant annet vil inneholde foredrag om situasjonen for skapere og forvaltningsselskaper i ulike land, EU-tematikk, markedsanalyser, lisensiering av app’er og filmer på nett, den opphavsrettslige situasjonen i utviklingsland og ulike tematikker omkring lisensiering av kringkastings- og internettjenester.

Ledige stillinger

Relaterte saker

TONO logo fremhevet 700×441

TONO vant mot RiksTV

Fikk fullt medhold av Tingretten i at RiksTV tilgjengeliggjør musikkverk for allmenheten som krever avtale med rettighetshaverne.

Bendik Hofseth

Bendik Hofseth gjenvalgt som styreleder i TONO

Jørgen Karlstrøm, styreleder i Norsk Komponistforening, er ny nestleder.

TONO logo fremhevet 700×441

Godt år for TONO

Økte omsetningen med 17,3 prosent og fikk 1575 nye medlemmer.

Fra konsert med Aurora under Arrangørkonferansen i Ålesund i

Arrangørkonferansen utsolgt på rekordtid

Tre uker før konferansestart er Arrangørkonferansen utsolgt. Konferansen finner sted i Bodø 14.-16. oktober 2016.

TONO logo fremhevet 700×441

131,1 millioner kroner i TONO-avregning

Økt bruk av norsk musikk i utlandet er en av årsakene til at TONO kan avregne sin største ordinære kvartalsavregning...

CISAC Logo RGB Large

Fortsatt vekst i vederlagsinntekter

Forvaltningsorganisasjoner samlet inn 9,2 milliarder euro, viser CISACs «Global collections report 2017»

Flere saker

Rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel slipper en jazz-inspirert, lavmælt og gjennomført personlig hiphop-plate som tar mål av seg til å vare lenge.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive

Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred...

Anette Trettebergstuen, kulturpolitisk person i Arbeiderpartiet og første nestleder i familie og kulturkomiteen på Stortinget.

Anette Trettebergstuen blir kulturminister

Aps mest profilerte kulturpolitiker blir kulturminister, skriver Dagens Næringsliv.

Almir Meskovic på konsert Riksscenen feb 2022 Fyrispel Daniel Lazar og Almir Meskovic

Belg i solnedgang

Folkemusikkhøgborga Riksscenen er klubbvenleg for tida. Siste tilskot er ein nattklubb vigd til instrumentet som er all populærmusikks mor.