Karl Vestli i Tono uttrykker glede på musikkbransjens vegne etter at tysk rett har satt foten ned for en av verdens mektigste KI-aktører, i det som kan markere et historisk veiskille for både teknologi og opphavsrett.
Karl Vestli i Tono uttrykker glede på musikkbransjens vegne etter at tysk rett har satt foten ned for en av verdens mektigste KI-aktører, i det som kan markere et historisk veiskille for både teknologi og opphavsrett. (Foto: Sverre Christian Jarild)

– En historisk seier for musikkskapere

En fersk dom i Tyskland kan endre spillereglene for hele den europeiske KI-økonomien, og gi musikkskapere langt sterkere rettigheter.

NotertBransjen

Tysk rett har slått fast at OpenAI brøt opphavsretten ved å bruke sangtekster i treningen av sin KI-modell uten tillatelse. Saken ble reist av GEMA, det tyske søsterselskapet til Tono.

– Dette er «big news», sier Willy Martinsen i Tono. Administrerende direktør i Tono Karl Vestli kaller dommen «en historisk seier for musikkskapere».

Hvis dommen i München blir stående, kan den danne grunnlag for en felles europeisk praksis og få betydning langt utover Tysklands grenser. Samtidig bekrefter den Tonos linje om at lisensiering og åpenhet må ligge til grunn for all kunstig intelligens som bruker musikk og kreative verk

Dommen er ikke rettskraftig ennå, men er et viktig steg for å lukke det nye verdigapet som har oppstått med fremveksten av kunstig intelligens. 

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Med Tuvaband ned under vannskorpa

Med Tuvaband ned under vannskorpa

2025 ble det store drømmepopåret. Bli med ut å svømme, i Tuvas klang!

Fratrer på grunn av sykdom

Fratrer på grunn av sykdom

Music Norways direktør trer til side på grunn av alvorlig sykdom.

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester

Eurovisjon med Israel tross protester

Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio