Hopp til innhald
Isah

(Foto: AkaM1k3)

Isah er Årets stjerneskudd

I dag ble den kritikerroste rapperen Isah kåret til Årets stjerneskudd – og blir med det 500 000 kroner rikere fra Norsk Tipping.

500 000,- gjeve tippemiddelkroner ble delt ut på bransjefestivalen Bylarm lørdag kveld. Etter to konserter med ekstrem interesse blant publikum på denne bransjefestivalen, falt juryens valg på rapperen som blant annet har jobbet med Karpe i året som gikk.

– Nivået på de nominerte har vært enormt bra i år. Juryen har blitt rørt, fått gåsehud og sommerfugler i magen flere ganger de siste dagene, og det er mange som hadde fortjent denne anerkjennelsen og de mulighetene som ligger i premien. 
Isah er én artist som har utmerket seg helt spesielt, og som er et sterkt stjerneskudd. Ord blir nesten overflødige når man skal beskrive vinneren av Årets stjerneskudd 2020. Det har gått fort unna for årets vinner, og noen mener han har tatt heisen der andre må slite seg opp trappene, men det er en grunn til at akkurat han fikk plass i den heisen, sa juryleder Malin Kulseth fra scenen (Kulseth har jobbet blant annet Aftenposten og Spotify).
Fra scenen sa Isah rett og slett bare «tusen takk til alle folkå!», og takka juryen.
– Hvem skal være med på byen i kveld, da? sa Isah til jubel fra første rad i Kulturkirken Jacob, der prisen ble delt ut i mellom to konserter på Bylarmfestivalen.
– Prisen Årets stjerneskudd skal være et løft for karrieren til unge, lovende artister. Norsk Tipping er stolte over å kunne gi et band eller artist en sjanse til å satse og til å oppfylle sine drømmer. Vi håper denne prisen kan være både en anerkjennelse i bransjen, samt virke motiverende for fremtidens stjerneskudd, sier Ingvild Skyberg i Norsk Tipping.

https://player.vimeo.com/video/394689406

Årets stjerneskudd 2020: Isah from Ballade on Vimeo.

Isah har det siste året tatt steget ut fra Soundcloud-jungelen til å bli Norges nye urban-stjerneskudd, heter det i pressemeldinga fra Bylarm og Norsk Tipping.

«Han som rapper med Karpe»
Isah startet 2019 med å si opp jobben og droppe ut av videregående etter at Karpe inviterte ham til å gjeste på deres SAS PLUS / SAS PUSSY.

Han tok deretter sats som artist i eget navn med singelen «Hallo», som i skrivende stund står oppført med 15 millioner Spotify-avspillinger, og de øker. Isah har holdt koken gjennom året, og på hver sin side av sommeren har den todelte utgivelsen Sukkerspinn og hodepine herjet det norske poplandskapet.

Disse var nominert fra Bylarms side (lenker til artistsidene på festivalens nettsider), før lista ble til tre navn i løpet av festivalen:

CHARLOTTE DOS SANTOS
MUSTI
DAUFØDT
ISAH
JAKOB OGAWA
SAFARIO
SKAAR
KAMARA
KAPTEINEN
COMBOS

Ledige stillinger

Relaterte saker

Årets Stjerneskudd 2019, Girl in Red

Girl in Red er Årets Stjerneskudd

– Vi tror at hun kommer til å nå svært langt både i Norge og internasjonalt, sier juryen.

Foto: Michael Schult Ulriksen

Ballade på Bylarm 2020

Debatter om musikkprofil og kritikk, raske anmeldelser, talentspotting og breaking news – Ballade dekker årets Bylarm i Oslo.

Kamara live, Blå, Bylarmfredagen

Kamara – Bylarms mest forhåndshypede anmeldt

Mer soul, Kamara! En bitteliten innvending, bare, for allermest står jeg fjetra over hennes karisma og klare ambisjon.

Flere saker

Porsgrunn Ska og Reggaefestival,

Porsgrunn Ska- og Reggaefestival: Fra betong til karibisk oase

Festivalen byr på blant andre Queen Omega, Ska’N’Ska, MT Hammed og Alex Rosén. – Det er DIY, det er internasjonalt,...

Dirigent Øyvind Strand

Kongens fortjenstmedalje til dirigent Øyvind Strand

Han har vært dirigent i Musikkforeningen Suoni i over 40 år. Søndag kveld ble han overrasket med Kongens fortjenstmedalje.

Ariadne Foto: Erika Hebbert

Musikkritikerprisen til Lise Davidsen

Davidsen får prisen for sin tolkning av tittelrollen i Nordnorsk opera og symfoniorkesters oppsetning av Richard Strauss’ opera Ariadne auf...