Nøkleberg vol 8

Stiller ut lydmalerier

Utstillingslokalet Fabrikken i Oslo kombinerer musikk og andre kunstarter. Maleren Bård Solhaug og musikeren Benny Braaten fra Origami Galaktika inntar lokalene fram til 24. mars.

Kunstmusikk

Landskapsmaleren Bård Solhaug og musikeren Benny Braaten står bak utstillingen «Horisont». Resultatet er blant blitt en utstillingskatalog med en medfølgende CD med instrumentalmusikk, der Braatens langsomme og gråskimrende lydmalerier danner bakgrunnen for Solhaugs figurative landskapsbilder.

Bård Solhaug er elev av Erik Lütken, har deltatt på en rekke kollektiv- og separatutstillinger, og var senest involvert i et prosjekt med Thomas Knarvik i Masai Mara i Kenya. Benny «B:9» Braaten har siden 1994 vært en
frittstående del av det internasjonale kunstnerkollektivet Origami. Under Origami Galaktika-navnet har Benny Braaten spilt mye på undergrunnsscener i både Norge og utlandet, og dessuten markert seg med spennende, atmosfæriske vinylplater som «Stjernevandring» (1996) og «Eesti Lilled Silmad Süda» (1998), samt CD-serien «Auropa Mon Amoré» med åndsfrende Manipura (aka 9:L B. Sativa).

Utstillingen på Fabrikken, som byr på levende matinémusikk i helgene, er åpen kl. 13­17 på torsdager og kl. 12­16 fredag til søndag.

Mer info her.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade klassisk: Ba-rock og spillelistetilpasset Bach

Ballade klassisk: Ba-rock og spillelistetilpasset Bach

Ballade klassisk er tilbake med syv aktuelle plater som en start på det klassiske musikkåret 2026.

Jarles låt er lyden av monsteret i fjorden

Jarles låt er lyden av monsteret i fjorden

Vreid spiller og synger offisiell låt til storfilmen «Kraken».

Tono åpner døren for «gratispassasjerer». Er musikkbransjens Ikea-øyeblikk her?

Tono åpner døren for «gratispassasjerer». Er musikkbransjens Ikea-øyeblikk her?

INNLEGG: Dagens definisjon av opphavsrett er en gavepakke til alle som vil unngå å betale, skriver musiker Anders Odden i svar til TONO.

Blant en million sanger som trengte seg på fant Kristopher Schau 16 om rusmisbruk

Blant en million sanger som trengte seg på fant Kristopher Schau 16 om rusmisbruk

Hvor skal vi begynne? Med duoen som aldri øver på nye låter, de to som også er del av et notorisk rockeband? Eller med navnebrødrene?

Disse skal tevle om tittelen Årets unge jazzmusikere

Disse skal tevle om tittelen Årets unge jazzmusikere

Prestisjemønstring i jazzen: I februar starter oppkjøringa til Årets unge jazzmusikere.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio