Det er mange utgifter med i bildet når et orkester skal spille musikk av opphavsbeskyttede komponister, spesielt om musikken skal kringkastes via NRK. Denne kringkastingen kan det bli slutt på for mange orkestre.
Først må orkesteret leie noter av forlaget. Deretter må de betale en avgift til TONO for å fremføre verket, hvorav 33,33 prosent av avgiften går til forlaget.
Dersom NRK kringkaster denne konserten via radio eller TV, avregner TONO om lag 1800 kroner i minuttet til rettighetshaverne. Forlaget får mellom 33,33 og 50 prosent (ca 600/900 per minutt).
En fjerde avgift
— Vi har listet opp tre utgifter ved noteleie. I tillegg til disse utgiftene har forlagene, hovedsakelig utenlandske, pålagt NRK tilsvarende noteleieavgift som orkestrene allerede har betalt – fire avgifter sammenlagt, sier NRKs redaksjonssjef i musikk, Alf Magnus Reistad.
Nå setter han ned foten.
— Rettighetene skal ikke betales mer enn én gang. NRK får en egen regning for notene orkesteret leier om det skal sendes på radio og TV. Den nekter vi å betale, og vi sender det ikke på radio så lenge de fører denne politikken, fastslår Reistad.
Denne fjerde avgiften er ikke ny. Bakgrunnen for at NRK reagerer nå, er at forlagsagentene krever bekreftelse fra NRK for at noteleietillegget skal betales før notemateriellet utleveres til orkestrene.
Småplukk og småpenger
Han presiserer at NRKs beslutning om å ikke sende konserter av denne typen ikke har noe med økonomi å gjøre.
— Mange kringkastingskanaler betaler dette tillegget på noteleien, og det er småpenger i slike milliardkonserner. Den eneste grunnen til at dette konseptet overlever internasjonalt er at det handler om noen hundretusener – småplukk og småpenger, hevder Reistad.
Han hevder at NRK årlig betaler et nisifret rettighetsbeløp til TONO – mer enn hva statskanalen betaler for sport.
Melkeku
— Vi har lageret fullt av musikk vi kan spille på lufta, og vi spiller gjerne norsk musikk fra arkivet og sender TONO-penger til norske artister i stedet. Da blir det også spilt mer norsk musikk på P2. Slik det er nå har vi ingen oversikt over hvor pengene går. Vi vil gjøre det ordentlig via TONO, som håndterer rettighetene for alle som er opphavsrettlig involvert i en komposisjon.
Komponister med forlag i Norge trenger med andre ord ikke å bekymre seg for ikke å bli spilt på norsk radio, da disse ikke opererer med samme system som de utenlandske.
Dette skaper imidlertid problemer for orkester som for eksempel KORK (Kringkastingsorkesteret), som ikke blir sendt på norsk radio eller fjernsyn dersom de spiller musikk av komponister på utenlandske forlag. Men Reistad skylder på forlagene:
— Forlagene må spille på lag, ikke behandle NRK som en melkeku, konstaterer redaksjonssjefen.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika
Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.












































