Av Hild Borchgrevink
Andsnes har blitt nominert for sin innspilling av Griegs pianomusikk og Griegs og Schumanns pianokonserter, og hans samarbeid med Mariss Jansons er nok også blitt lagt merke til. Gramophone sier om nominasjonen av Andsnes:
”Leif Ove Andsnes er en musiker som har vokst foran øynene våre med imponerende hastighet. I løpet av de siste årene har han oppnådd stadig større status som pianist og behersker scenen med en letthet og sikkerhet som er behagelig fri for personlig ego. Enten det er på plate – i Schuberts sonater eller sanger med Ian Bostridge, eller i kammermusikk av Dvorák, eller i konsertsalen (for eksempel den imponerende Rachmaninovs første klaverkonsert med London Symphony Orchestra og Antonio Pappano) – er Andsnes blitt en sentral figur på den internasjonale konsertscenen.”
Innspillingen av Griegs og Schumanns konserter ble gjort med Berlinfilharmonien. – Det er ganske vilt at jeg spilte med dem før jeg spilte med noen andre store tyske orkestre, sier Andsnes i et intervju på sin hjemmeside. – Jeg var bare 22 da jeg spilte med Berlinfilharmonien første gang i 1992. Neeme Järvi hadde tatt meg med til mange forskjellige europeiske orkestre da helt i begynnelsen av karrieren, og vi gjorde Griegs pianokonsert i Berlin. Jeg husker følelsen da jeg kom inn i konsertsalen og hørte dem live for første gang. De spilte en Stenhammer- overtyre. Den vakre og sterke lyden gav meg frysninger. Jeg har alltid hatt denne opplevelsen i bakhodet, så det å får gjøre den nye Grieg/Schumann-platen med dem og Mariss Jansons i desember og Bartoks andre med Pierre Boulez i februar er en utrolig stor ære.
De øvrige nominerte til å bli årets artist 2003-04 ved siden av Andsnes er Marin Alsop, Angela Hewitt, Ian Bostridge, Mitsuko Uchida og Murray Perahia.
Leif Ove Andsnes er for tiden på turné med Mahler kammerorkester og Mozarts pianokonsert nr. 9. Igår spilte de i Italia, og i løpet av helgen skal de til Rheingau-festivalen, Schleswig-Holstein, London og Bad Ischl i Østerrike.
Her kan du stemme på den du synes skal bli årets Gramophone-artist, samt lese mer om de seks nominerte. Det er også mulig å sende din stemme direkte til Gramophone – ved å skrive en e-post til aoty@gramophone.co.uk med ordene VOTE LEIF OVE ANDSNES i emnefeltet.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika
Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.












































