Fordi bilutleiefirmaer som Hertz, Europcar, Budget og Avis har radioer i bilene sine, anses musikkavspilling i bilene som offentlig fremføring av musikk. Dermed må bilutleiefirmaene betale vederlag til Gramo.
Det kommer frem i en fersk dom fra Asker og Bærum tingrett som ble omtalt av Finansavisen i går.
Følg musikkdebatten: Ballade på Facebook
Fornøyde med rettslig seier
Gramo er artistenes og plateselskapenes vederlagsbyrå, som innkrever vederlag fra radiostasjoner, kafeer, hoteller, butikker og andre som bruker innspilt musikk i offentlig fremføring. Gramo fordeler vederlaget videre til medvirkende på innspillingene.
Etter en lovendring i 2001 ble det innført vederlagsrett for annen offentlig fremføring. Gramo har siden arbeidet for å få innkrevet vederlag på nye områder.
Gramo har vært i dialog med bilutleiebransjen over tid og formidlet sitt synspunkt i saken. Utleiefirmaene var imidlertid uenig i Gramos tolkning av lovverket.
– Vi begynte å arbeide med å sikre rettighetene på de helt åpenbare arenaene, slik som treningssentre og kjøpesentre.
— Når det gjelder bilutleie har vi sett at det har vært et grensetilfelle. Men vi er veldig fornøyde med at retten er enig med oss og tolker loven slik vi gjør det. Det vil si at en leiebil med radio faller inn under åndsverkslovens paragraf om offentlig fremføring, sier Martin Grøndahl, direktør i Gramo til Ballade.
Følg Ballade på Twitter
7,2 millioner ekstra til Gramo?
Gramo foreslår et vederlag på 400 kroner per leiebil. Med 18.000 leiebiler i Norge betyr det 7,2 millioner kroner ekstra i året.
– Dette er ikke nødvendigvis beløpet man vil ende opp med. Dette dreier seg om en lovpålagt vederlagsplikt, og retten har kommet til at leiebilfirmaene befinner seg innenfor nedslagsfeltet, sier Gramos advokat Thomas Rieber-Mohn til NRK.no.
Overrasket over dommen
Daglig leder i Norsk Bilutleieforbund, Leif Nybø, forteller til NRK at de neste uke vil bestemme seg for om de ønsker å anke saken.
– Jeg er overrasket over dommen, og de fleste jeg har snakket med, også de som står utenfor dette, er forbauset over at man skal definere leiebil som et offentlig rom, sier Nybø til NRK.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.



















































