Gründeren Rolf Kristian Presthus har solgt Platekompaniet etter mer enn 30 år. I juli ga Konkurransetilsynet bokhandlerkjeden Norli lov til å overta alle aksjene i Platekompaniet, skrev næringslivsavisen E24 lørdag 25. august.
Det er i dag én fysisk Platekompaniet-butikk igjen. Den ble tidligere i år flyttet ut fra kjøpesenteret Oslo City til Storgata i Oslo.
– Platekompaniet som merkevare og organisasjon vil bestå, sier Norli-sjef Johan Baklund til E24. Han forteller at bokhandlerkjeden har vært i dialog med Platekompaniet i en lengre periode, og at platebutikkjeden har imponert dem med omstillingen fra fysiske butikker til digitalt salg.
– Om vi skal ha flere fysiske butikker, må eventuelt bli en vurdering frem i tid. Det aller viktigste er å være på topp på nett, så der sikrer vi fokus og utvikling først og fremst, sier Norli-sjefen til E24.
LES OGSÅ disse artiklene om Platekompaniet fra Ballades arkiv:
Platekompaniet: – Derfor selger vi flest plater i Norge (mars 2004)
Platekompaniet: – Vi har aldri ført noen bak lyset (mars 2004)
Platekompaniet: – Vi satser tungt på norske artister (mars 2004)
– Platekompaniet lekker kunder til nisjebutikkene (september 2010)
Platekompaniet berger seg på filmsalg (august 2010)
Platekompaniet i pluss (september 2012)

Jørgen Karlstrøm til svenske Bonus Copyright Access
Karlstrøm blir administrerende direktør i svensk opphavsrettsorganisasjon.

Salt i Oslo kan bli nødt til å stenge dørene
Myndighetene varsler full stopp av aktivitet innen 1. juli.

Derfor bør vi lære norsk folkemusikk og folkedans på voksenopplæringen
Det burde være flere arenaer for formidling av norsk folkemusikk og -dans i voksenopplæringen. Det er en super inngang til å lære språk, historie, kroppsspråk og sosiale koder – samtidig som det bygger fellesskap, skriver Ely Navarro i Stiftinga Hilmar Alexandersen.

Ballade video: Pyramider på Månen
Vi har det greit med Beharie, BLKSTD, Mayflower Madame, Din Våte Drøm, Vidar Furholt, Paulin Voss, Roar Dons og Naeon Teardrops.

Hvordan løfte kunstnerisk forskning fra marginalisering til vitenskapsdiskurs?
Er kunstnerisk forskning moden og klar for å tre inn i en vitenskapelig diskurs? Hvis ikke, er jeg redd den er på vei inn i en (muligens noe selvforskyldt) marginaliseringsprosess, skriver Henrik Holm.

Storsatsing på kultur i hele Norge: – Har du en god idé, vil vi høre fra deg, sier daglig leder i Kulturrom
Regjeringen styrker Kulturrom med hele 21 millioner kroner – det største tilskuddet siden oppstarten.