Etter to år på Posepilten flyttet festivalen i fjor til Blæst, hvor de fleste konsertene holdes også i år.
Nytt av året er rusfrie matinékonserter på Coffee Annnan for de under 20 år og et samarbeid med Samfundet på lørdagen.
Tjuvstartfestivalen har alltid hatt som mål å gi Trondheim konserter som ikke er mulig med ”vanlig” konsert eller festivalvirksomhet, og uttaler at de er veldig stolte av å tilby konsertopplevelser for ungdom under 20.
Arrangørene er stolte av årets program, og omtaler det som festivalens beste:
— Dermed slutter vi å si at vi er på vei til å bli Norges beste klubbfestival. Tjuvstart ER Norges beste klubbfestival, uttaler de.
Et spennende nytt bekjentskap er nok Dog & Sky, der poeten Matt Burt spiller sammen med blant andre bassist Michael Francis Duch og Vigdis Sjelmo (fra phy).
Mer kjent er nok snart plateaktuelle El Caco, bob hunds snåle halvbror Sci-Fi Skåne, det lokale håp The School og ikke minst Motorpsycho som gjør en dobbelkonsert i forbindelse med festivalen.
Ellers må det nevnes at JR Ewing gjør to av sine aller siste konserter i Trondheim under årets Tjuvstart, mens den svenske duoen Johnossi allerede har rukket å sjarmere mang en nordmann i senk.
Torsdag 19. oktober
Supervixen/El Caco, Coffee Annan
Sci-Fi Skåne/The School/El Caco, Blæst
Fredag 20. oktober
Dog & Sky/JR. Ewing/Johnossi, Blæst
JR. Ewing/Johnossi, Coffee Annan
Lørdag 21. oktober
Danko Jones/John Garcia/Supervixen, Samfundet
Motorpsycho, Blæst
Søndag 22. oktober
Motorpsycho, Blæst (fri alder)
Tidligere artister på Tjuvstart inkluderer Ricochets, We, Silverbullit (S), Kaada og Cato Salsa Experience/The Thing.
Noe mer informasjon er å finne på festivalens hjemmeside.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.




















































