Av Carl Kristian Johansen
”Det er hektisk innspurt for vårens musikal på Hovedscenen og skuespillerne jobber i forelskelsesrus, fjortishormonene herjer. Er du forelsket, har vært det eller har veldig lyst til å bli det – Nøl ikke, bestill billetter i dag til Markus og Julie”, skriver Trøndelag Teater.
Siri Gjære spiller Mona i musikalen som er skapt av Klaus Hagerup, Benedicte Adrian og Ingrid Bjørnov. Stykket som nå settes opp på Hovedscenen har Romeo og Julie som bakteppe, og henvender seg til både barn og voksne.
Temaet skulle være greit å henge med på: Forelskelse. Komplisert forelskelse. Og kjærlighet.
Gjære slapp sent i fjor Survival Kit, hennes andre album på Bergland i Trondheim. ”I’m laying a puzzle on a Saturday morning of men that I’ve met and enjoyed”, er tekstlinjen albumet åpnes med , og vi er tematisk sett, tja, omtrent på samme sted som Gjære kommer til å være under urpremieren på fredag.
— Det er den samme greia det stort sett handler om, både når man spiller og når man går ut etterpå, sier Gjære i en kort pause mellom prøvene på Trøndelag Teater.
Sangtalentet Siri Gjære har en allsidig bakgrunn som artist. Hun har en periode på Jazzlinja i Trondheim bak seg, og hun debuterte i eget navn med Love Seriously Damages Health i 2001. Hun har også en duo med Tord Gustavsen som går under navnet Aire & Angels. De har gitt ut to plater sammen.
Gjære var også vokalist med Trondheim Jazzorkester på albumet We Are? Som ble sluppet på Jazzaway Records i 2005.
Musikalsk sett handler Survival Kit om pop-, rock-, eller visebaserte arrangementer, stort sett skrevet av henne selv.
Tatt alle disse uttrykkene du jobber med, hva ligger ditt hjerte nærmest, Gjære?
— Survival Kit er veldig hjertenær fordi det er min greie og låter jeg har valgt ut. Men det handler om kombinasjonen av mange ting. Jeg er veldig glad i musikk, men nå jobber jeg som skuespiller. Jeg synes egentlig ikke det er så mye forskjell – det handler om mye av de samme, men i forskjellige settinger.
Hva legger du i tittelen Survival Kit?
— Det var en idè jeg fikk for lenge siden. Jeg tenkte at veldig mange plater fungerer som et ”survival kit” for meg. For eksempel er Want-albumene til Rufus Wainwright alltid et førstevalg. Slike plater er med på å berge livet.
— Det kan føles sånn for min del, og kanskje denne plata kan bli slik for andre. Det er veldig ambisiøst, men det handler om den gleden man kan føle når man kjenner igjen låter, sier Gjære.
Til Vossa Jazz har Siri Gjære med seg et band som består av Maria Kannegaard (el. piano), Jarle Bernhoft (sang, gitar) og Tor Andreas Haugerud (trommer). Disse er også med på Survival Kit som er ute på Bergland Productions nå. Gjære står på scenen søndag på Park Hotell.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































