I forrige uke ble det kjent at [link id=66812 title=»Rikskonsertenes offentlige konserter skal legges ned»]. Nedleggelsen kommer etter lengre tids diskusjon om hva Riskonsertenes rolle skal være, og etter [link id=66230 title=»en gjennomgang»] ledet av statssekretær Lubna Fjell.
Nestleder i styret for Rikskonsertene, Gerhard Dalen, er skuffet over måten kulturdepartementet har håndtert saken på. Han har nå sendt brev til departementet for å melde at han fratrer sin stilling.
Ikke opplevd maken
«I løpet av mine 35 år i ledende funksjoner innen kulturområdet, har jeg ikke opplevd maken. I stedet for å få anledninger til å drøfte de synspunkter som styret har fremlagt, har det snarere kommet påbud om stadig nye utredninger som Rikskonsertene og styret samvittighetsfullt har fulgt opp. Det virker nå som om den såkalte prosessen kun har hatt til hensikt å kunne legitimere at Rikskonsertene har vært involvert, og ikke å vurdere de synspunktene som Rikskonsertene og andre har fremført i saken», skriver Dalen.
Brevet er gjengitt i Aftenposten.
Les andre reaksjoner på omleggingen: * [link id=66813 title=»Opprørt og skuffet«]
* [link id=66814 title=»– Et særdeles dårlig valg«] * [link id=66815 title=»– Vil doble arrangørstøtten«] *[link id=66816 title=» – En veldig positiv omlegging«]
«En liksom-gjennomgang»
Allerede i oktober i fjor, da det ble kjent at departementet hadde omdisponert 3 millioner kroner fra Rikskonsertene til arrangørstøtteordningen, uttalte Renée Rasmussen, leder i Musikernes fellesorganisasjon at det kunne se ut som om departementet hadde bestemt seg.
— Når departementet allerede nå overfører tre millioner fra Rikskonsertene til arrangørstøtteordningen ser det uvegerlig ut som om departementet allerede har bestemt seg for konklusjonene. Jeg håper i det minste at den varslede gjennomgangen vil skje på en åpen og fordomsfri måte, og at det ikke bare blir en liksom-gjennomgang. Men man kan jo begynne å lure,[link id=66265 title=» sa Rasmussen da»].
Da omleggingen ble kjent i forrige uke, uttalte Rasmussen at hun var «[link id=66813 title=»opprørt og skuffet»] over beslutningen.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































