Philharmonia Orchestra regnes som et av verdens beste og viktigste orkestre. Lorin Maazel, Riccardo Muti, Giuseppe Sinopoli, Carlo Maria Giulini, Andrew Davis, Vladimir Ashkenazy og Esa-Pekka Salonen har vært orkesterets musikalske ledere. I dag blir orkesteret ledet av den meget anerkjente Christoph von Dohnányi. Kurt Sanderling er orkesterets æresdirigent. Orkesteret holder hus i The Royal Festival Hall.
Aldeburgh-festivalen er Benjamin Britten´s initierte festival. Han bygget opp Aldeburgh til å bli et kunst- og kultursenter, der verdens fremste musikere og orkestere gjester. Det er Thierry Fischer som dirigerer konserten med den norske musikeren i hovedrollen.
Komponisten Mauricio Kagel har satt begrepet musikkteater på det musikalske kartet som ingen annen. Kagel er kanskje den fremste i dag som kombinerer teater og musikk inn i en felles symbiose. Han er et multitalent som også har satt opp teaterstykker, laget film,
teatermanus, operaer og har dirigert over hele verden. Kagel er festivalkomponist i Aldeburgh i år.
Dette må definitivt regnes som et svært prestisjefylt oppdrag. Det er ikke vanlig å være solist på slagverk, og slett ikke med et orkester som Philharmonia. Etter at Kjos Sørensen kom til finalen og ble prisvinner i den kjente CIEM-konkuransen i Geneve, har dessuten han turnert over hele verden som solist og kammermusiker.
Kjos Sørensens debut-CD, «Open» (BIS), er blitt mottatt med internasjonal anerkjennnelse, og her hjemme med bl.a. en sekser i VG og omtale som en av de fem beste klassiske utgivelser i 2002. Slagverkeren har også flere utgivelser bak seg på ECM innen improvisert musikk.
Mellom slagene med Philharmonia pendler Kjos Sørensen til Feldkirch Festivalen i Østerrike, der han spiller duokonserter med cellisten Tanja Tetzlaff og fiolinisten Daniel Hope. Utover sesongen skal han konsertere i Norge, Tyskland, Belgia og Monaco med recitaler og i samspill med bl.a Ole Edvard Antonsen, Misha Alperin, Anja Lechner og Klaus Maria Brandauer. I Norge er han solist med Det Norske Kammerorkester under Ultima-festivalen med en nyskrevet konsert av Henrik Hellstenius.
Se også Hans-Kristian Kjos Sørensen´s hjemmeside: http://www.hkks.no

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.












































