Musikkfestivalen Borealis ble arrangert for første gang i 2004. Etter en turbulent start har festivalen etablert seg som en viktig arena for samtidsmusikken i landets nest største by.
Forsvarets Musikkorps Vestlandet deltar i år for andre gang. I år skal korpset urframføre en klarinettkonsert av komponisten Jon Øivind Næss. I tillegg står musikk av festivalkomponist Georg Friedrich Haas på tapetet.
Dirigent er Peter Szilvay, og solist er Rolf Steinar Borch.
Sistnevnte kan fortelle at dette sannsynligvis er første gang det er blitt skrevet et originalstykke for klarinett og korps i Norge:
— Jeg ser veldig fram til å samarbeide med Jon Øivind Ness igjen, forteller Rolf Borch, som ikke legger skjul på at nettopp Næss står høyt på listen over egne favorittkomponister.
Klarinettisten har også erfaring med FMKV fra før og har bare lovord å komme med:
— De er kjempegode musikere, sier Borch.
Svært begeistret
Entusiastisk er også Nicholas H. Møllerhaug, kunstnerisk leder for Borealisfestivalen. Han er svært glad for å få besøk av FMKV og skryter av samarbeidet med korpset og ikke minst programkomiteen:
— Det har vært svært viktig for oss å få FMKV med på laget, forteller Møllerhaug, som mener korpset holder et unikt høyt nivå.
Over oppvask
Korpssjef Tom Nätt er spent foran festivalen. Han mener det har skjedd mye positivt med Borealis etter den offentlige oppvasken for noen år tilbake. Nätt forteller at det generelt er viktig for FMKV å delta på festivaler.
— På slike arrangementer blir vi møtt av et kompetent og sakkyndig publikum, sier korpssjefen som kan opplyse om at FMKV denne våren deltar tre festivaler; Borealis, Festspillene og Bergenfest.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika
Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.











































