© Henning Målsnes

Bernt Bauge til BFO

Bernt Einar Bauge er ansatt som ny administrerende direktør for Bergen Filharmoniske Orkester.

Kunstmusikk

Bernt Bauge kommer fra stillingen som økonomi- og administrasjonsdirektør ved Den Norske Opera & Ballett og overtar etter Sten Cranner som fratrådte stillingen 31. mai.
Bauge har 25 års erfaring fra sentrale posisjoner i norsk kulturliv som har gitt ham inngående kunnskap i opera, teater, ballett og musikk. De siste 21 årene har han vært tilknyttet Den Norske Opera, som direktør i perioden 1989-2008, og som økonomi- og administrasjonsdirektør ved Den Norske Opera & Ballett fra 2008. Fra 1985 til 1989 var han direktør ved Trøndelag Teater. Bauge knyttes kanskje i særlig grad til etableringen av det nye operahuset i Oslo. For sin innsats og engasjement har han mottatt Den Norske Operas ærespris og Operafondets hederspris.
Bauge er utdannet siviløkonom fra Bergen og har i tillegg til sine lederposisjoner hatt flere verv, blant annet i Norsk teater- og orkesterforening, Dronning Sonja internasjonale musikkonkurranse og styringsgruppen for Prosjekt nytt operahus.
— Prosessen med å få ny direktør på plass har vært god og grundig, og vi er sikre på at vi har funnet den best mulige løsning. Med sin kompetanse og erfaring er Bauge den rette til å lede og løfte orkesteret videre fram mot 250års jubileet i 2015, uttaler styreleder Anne Kverneland Bogsnes i Stiftelsen Harmonien/Bergen Filharmoniske Orkester.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Tekstforfatterpris til Ane Brun

Tekstforfatterpris til Ane Brun

– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter

Ballade video: Søvnløse netter

Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...

– Hva skjedde med rehabilitering ...

Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk

Et rom for alt – unntatt musikk

INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio