Hopp til innhald
Steamdome er et av bandene booket til Kryssover Jazzfest Moss Foto: Andre Løyning

Ny jazzfestival i Moss

Kryssover Jazzfest Moss vil gå av stabelen i februar neste år.

Kryssover Jazzfest Moss er en ny jazzfestival i Moss. Festivalen er organisert som et konsortium bestående av Moss Kulturhus, Arena Moss kirke- og kultursenter, House of Foundation og Verket Scene.

– Vi ønsker å presentere et program med sjangeroverskridende jazzmusikk av høyeste kvalitet, crossover eller Kryssover på norsk, skriver arrangørene i en pressemelding.

De fire kulturinstitusjonen har lang erfaring fra bransjen, og ved å bruke de etablerte scener i Moss kan de arrangere en musikkfestival med lave produksjonskostnader, men samtidig satse på kvalitet.

Festivalen håper også å styrke samarbeidet og kompetansen mellom lokale arrangører.

– Vi har etablert et samarbeid med Det Norske Blåseensemble og Det Norske Kammerorkester. Begge orkestrene vil i samarbeid med oss produsere en konsert til festivalen. Dette sikrer festivalen et program med meget høy kvalitet, samtidig som vi når ut til et enda bredere publikum enn en tradisjonell jazzfestival, skriver de i meldingen.

Programmet i 2019 spenner fra åpningskonserten med Mathias Eick i samspill med Det Norske Blåseensemble og arrangementer av Erlend Skomsvoll, via Ola Kvernbergs progressive rytmelokomotiv; Steamdome, og de unge musikerne i Fieh med sin sexy soul og R&B med enorme mengder trøkk og energi, til Det Norske Kammerorkester og Håkon Kornstad som med sin vakre tenor røst og sin saxofon smelter italiensk folkemusikk og jazz sammen.

– Møtet mellom ulike musikktradisjoner kan være vakkert og spennende, men også flytte grenser og utfordre oss både som publikum og utøver, mener arrangørene.

Kryssover Jazzfest Moss arrangeres fra 7. – 10. februar 2019. Mer om programmet kan du lese her.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Audun Reithaug med festivalplakatene Foto: Privat

Audun Reithaug har saumfart Norden etter feministisk eller skeiv visesang

I helgen arrangeres svensk feministisk visefestival på Salt i Oslo.

Oslofilharmonikere spiller Schubert under Asker Kammermusikkfestival Foto: Povilas Syrrist Gelgota

Asker kammermusikkfestival vil bli sentrum for klassisk musikk

Kunstnerisk leder Povilas Syrrist-Gelgota er overbevist om at kammermusikk er fremtidens dominerende form.

Håkon Kornstad

Håkon Kornstad: En jazzmann i takt med sin tid

Operajazzen klarer å fange en aktuell lengsel etter et tryggere og klarere samfunn, skriver sosiolog Nadji Aïssa Khéfif.

Ulver på Skur 13 under Red Bull Music Festival

Ulver og droner mot publikumspjatt

Høyt volum, eksperimentelle lydbilder og sterkt svimeslående prestasjoner i Skur 13.

Flere saker

Hage på Vill Vill Vest Foto: Helge Brekke

Bergens bransjebygger ser mot utlandet

Brak fyller 20 år. Målet nå er å skape et internasjonalt ledende musikkmiljø på Vestlandet.

Rebecka Ahvenniemi – komponist, filosof, skribent

Symfoniorkesteret: En infantil institusjon?

Komponist, filosof og skribent Rebecka Ahvenniemi mener at Oslo-filharmoniens programmering er et symptom på underliggende problemer i den symfoniske kulturen....

Rawdna Carita Eirai leat davviguovllut divrasat ja davviguovllut leat dávjá vuolggasadjin su teavsttaide. Circus Polaria skearrus lea fáddán mii dáháhuvvá davvin go jieŋat suddet

Rawdna Carita Eira: Doaivva boahtteáigái

– Dieđusge lean mun maid rahčan sámi áššiid ovddas. Jus dan eat daga, de jávkat. Muhto lean válljen eará vuogi....