Bäst i Sverige, bäst i Norden, bäst på jorden. Ni sov på tronen, såg min chans och tog den, sier Silvana Imam i låta «Attitudeproblem».
– Nå kommer kvinnene som skal kapre rap-tronen, og det er ikke et minutt for tidlig. For første gang i historien samler Youngs Oslo 15 helt fantastiske kvinnelige artister, dagen før den internasjonale kvinnedagen, forteller bookingsjef på Kulturhuset i Oslo, Caroline Blomqvist, i en pressemelding om den nye festivalen.
EMPWR FEST skal bli en årlig festival i Oslo med fokus på kultur, mangfold og samhold, uavhengig av identitet. «Frihet, likestilling og rettferdighet for alle», skriver arrangørene i meldinga. Spillestedene Youngs, Kulturhuset og Skatten i Oslo står bak det nye festivalinitiativet, og festivalprogrammet presenteres i samarbeid med YLTV, den norske Youtube-kanalen for nordisk urban musikk. Sammen har de samlet «den beste gjengen av de råeste damene innen hiphop og urban», sier de i pressemeldingen.

Linda Vidala (Foto: Pressefoto)
– Norges urbane musikkmiljø har som så mange andre kretser et vesentlig behov for kjønnsbalanse som krever tiltak, fortsetter Blomqvist. – Vårt mål på Youngs Oslo er å skrive et nytt, men etterlengtet blad i historiebøkene, der kvinner fra og med nå ikke lenger er underrepresenterte. Natt til 8. mars skal føres inn i historiebøkene.

Beatrixx (Foto: Shawn Arvind)
Blant artistene som er bekreftet så langt, er Linda Vidala, L.U:N.A, Lauren, Issa, Gulla, Royane, Maggie Freshh, Oh Mama Crew, Maria Lotus og Beatrixx.

– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø
Nick Cave og Warren Ellis står bak musikken til Netflix’ norske storsatsing Jo Nesbøs Harry Hole.

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke
INNLEGG: Hvor mye menneskelig skapende innsats må til før musikk skapt med hjelp av kunstig intelligens får opphavsrett? TONOs Willy Martinsen svarer på Anders Oddens spørsmål til forvaltningsorganisasjonen.

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz
– Jeg gleder meg til å bli bedre kjent med menneskene, musikken og kraften som ligger i Moldejazz, og til å se hvordan vi sammen kan skape veien videre.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive
Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel albumet "Etter alt", en utgivelse som verken lener seg på boom bap, trap eller kommersielle grep.

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste
Fra store, historiske verk og hits, til profilert filmmusikk: Disse er nominerte til Musikkforleggerprisen 2026.

Kunstig intelligens dreper varen, men kan frigjøre kunsten
INNLEGG: Det er betryggende at vi deler bekymringen for menneskets plass i musikken, skriver Kjetil Manheim i sitt svar til musiker Torstein Slåen.














































