I innspillet belyser Brand Barstein (Kontekst), Kjellbjørn Karsrud (Folkemusikk), Audun Vinger & Filip Roshauw (Jazznytt) og Guro Kleveland (Ballade) musikkmedienes samfunnsoppdrag og redaksjonenes utfordringer.
«Det er vår udelte mening at musikkmedienes økonomiske situasjon på ingen måte lever opp til det samfunnsoppdraget musikkmediene har», står det i innspillet, og videre: «I Norge satser man på et frodig og mangfoldig kulturliv. Dette mangfoldet av musikere, utgivelser, konserter og prosjekter fører til større trykk på de ulike musikkmedieredaksjonene. Om musikken skal være levedyktig, må også musikkredaksjonene være det. Det er viktig for de som utøver musikk og for publikum at det finnes redaksjoner som utøver kritiske refleksjoner innen alle musikksjangre».
Redaktørene peker på utfordringer knyttet både til støtteordningenes krav til eierskap, dekningsområde og publiseringsfrekvens, og i flere tilfeller utgivers mandat om å finansiere en redaksjon.
LES MER om Musikkutvalgets NOU i blant annet disse sakene:
– Etterspurt gjennomgang av musikkfeltet starter nå
– Om Musikkutvalgets dagsorden
– NOPA-styreleder stiller spørsmål ved musikkutvalget
– Hensikten med dette innspillet er likevel ikke å syte over for lite penger her og der, selv om det naturligvis er en stor faktor i arbeidshverdagen, sier Brand Barstein, initiativtaker og redaktør i Kontekst.
– Musikkmediene har en unik rolle i formidlingen av musikk – både når det gjelder utøvere, utgivelser og fremførelser. Det er en fortrolighet mellom redaksjon og publikum som er skjør. Musikkmediene har også andre forutsetninger enn hva kulturredaksjonene i breddemediene har, og en annen funksjon enn hva andre mer kommersielle eller persondrevne kulturmedier har. Når musikkfeltet nå skal settes i sammenheng, er det helt naturlig at dybdemediene innen musikk representeres.
Behovet for synlighet er stort
Innspillet viser også til utfordringer knyttet til blant annet åndsverk, opphavsrett, formidling, arkivering og «uhildede frilansere».
– Musikken som skapes og omgir oss trenger å bli reflektert over, diskutert, kritisert. Vi vet at landets kulturredaksjoner er nedskalert de siste tiårene. Samtidig har musikklivet vårt vokst enormt – vi har et historisk rikt og mangfoldig musikkliv i Norge. Dermed er også behovet for å synliggjøre og diskutere stort, noe dybdemediene som de vi representerer har et særskilt ansvar for, både kunstnerisk og musikkpolitisk, sier Guro Kleveland, redaktør i Ballade.
LES INNSPILLET fra redaktørene til Musikkutvalget her.
HØR OGSÅ tidligere Ballade-debatt om musikkjournalistikk i Ballade radio, med Cecilie Asker (kulturredaktør i Aftenposten), Egon Holstad (iTromsø), Martin Bjørnersen (Klassekampen) og Guro Kleveland (Ballade, ordstyrer).
Om redaksjonene:
Kontekst er et et redaksjonelt uavhengig digitalt tidsskrift om kulturpolitikk, kulturutdanning, musikk og scenekunst. Alt innhold er tilgjengelig gratis. Utgiver er Creo – Forbundet for kunst og kultur.
Folkemusikk er et magasin for folkemusikk og folkedans, med en nettside og fire papirutgaver i året. Magasinet er eid av FolkOrg – organisasjon for folkemusikk og folkedans.
Jazznytt er Norges eneste blad og tidsskrift om jazz. Papirutgaven kommer fire ganger i året, og det er i tillegg en ukentlig åpen nettutgave med den prisbelønte bloggen Now’s The Time. Jazznytt eies av Stiftelsen Odin, med enkelte økonomiske bidrag fra Norsk Jazzforum.
Ballade er en redaksjonelt uavhengig nettpublikasjon for og om norsk musikkliv. Ballade er åpent for alle. Ballade gis ut av Foreningen Ballade, som igjen består av Norsk Komponistforening, NOPA og Musikkforleggerne.
Om Musikkutvalget og NOU
Musikkutvalget skal våren 2025 skal utvalget levere en sluttrapport i form av en norsk offentlig utredning (NOU) til Kultur- og likestillingsdepartementet.
I sluttrapporten skal utvalget gi en helhetlig gjennomgang av musikkfeltet som ser både institusjoner, organisasjoner, frivillighet, skapere, utøvere og virkemiddelapparatet i sammenheng.
Regjeringens mål med utredningen er å bedre vilkårene for musikkvirksomhet, effektiv bruk av ressurser og et fortsatt levende musikkliv i hele landet.
Disse er medlemmer:
Torgeir Uberg Nærland, Tone Østerdal, Bjarne Dæhli, Samsaya Sharma, Torger Jenssen Kielland, Anders Rønningen,Tove Karoline Knutsen, Geir Steen-Olsen Luedy, Sigrun Tara Øverland, Kim Wigaard Johansen, Lene Furuli, Trude Marit Risnes, Thomas Tvedt, Christina Hætta, Lávre Johan Andersen Eira.
Sekretariat: Anja Nylund Hagen, medieviter og Mari Opsahl, statsviter.

Notodden Blues Festival i økonomisk krise
Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene
Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester
Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken
Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene
Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025
Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.





















































