Per Boye Hansen ny operasjef
Overtar etter Paul Curran.
Mandag ble det kjent at Per Boye Hansen skal ansettes som ny operasjef.
Boye Hansen jobber i dag som direktør for festspillene i Bergen. Han har selv forklart at han ble oppfordret til å søke jobben ved Operaen i Oslo av direktør Tom Remlov.
Kunne ikke si nei
– Jeg stortrives som festspilldirektør og hadde på mange måter ønsket å fortsette til åremålet mitt gikk ut i 2015, men på dette feltet er det ikke lett å velge timingen selv. Når muligheten dukket opp til å prege utviklingen av Norges nye operahus, var det en utfordring jeg ikke kunne si nei til, sier Boye Hansen i en pressemelding.
Etter utdannelse i musikkteaterregi fra Staatliche Hochschule für Musik, Ruhr, arbeidet han som regiassistent blant annet ved operaen i Köln og Festspillene i Salzburg. Han har også satt opp flere egne operaforestillinger i Oslo og ledet Komische Oper i Berlin før han kom til Bergen.
Han ble ansatt som direktør for Festspillene i Bergen i 2005 og vil ha seks festspill bak seg når han slutter.
Svært frustrert Curran
Det var totalt , bare to av disse var norske.
Paul Curran fratrer stillingen som operasjef 1. januar 2012, men vil fortsette som regissør. Han var omdiskutert som kunstnerisk leder, og valgte å trekke seg i juni, to år før åremålets utløp. Han mente da at det hadde vært «svært frustrerende» å måtte forholde seg til den norske arbeidsmiljøloven, noe som kom som for de ansattes tillitsvalgte.
Operadirektør Remlov mente det var et naturlig tidspunkt for Curran å gå av, nå som .
















