Hopp til innhald

Rekordmange besøkte USF i fjor

Dette er femte år på rad med vekst for kulturhuset i Bergen.

140 600 personer besøkte 982 arrangementer på USF i Bergen sist år. Dette er femte året på rad med gode tall for aktivitet og omsetning.

Tallene ble lagt frem av styreleder Elisabeth Halvorsen og kulturhussjef Ivar Vogt for USF sitt representantskap tirsdag kveld. Her fremgår det ifølge en pressemelding også at det er god balanse i regnskapet, og at musikk- og konsertaktiviteten på USF er størst men kulturtilbudet favner også om scenekunst, film, kunst og dans.

Den delen av USF som handler om kreativ næring skal også ha en positiv utvikling. USF har lenge drevet en designikubator for nyutdannede designere, og på tampen av året ble det besluttet å sette i gang Bergen Musikk- og filminkubator, i samarbeid med Bergen kommune, Vestnorsk filmsenter og Brak. USF opplever økt etterspørsel etter kontor- og produksjonslokaler fra spesielt musikkbransjen og designere, og ser etter løsninger for disse.

– USF kunne ha utvidet arealet, og fyllt det omtrent på dagen. Det er et stort behov for sentrale og rimelige lokaler for de kreative virksomhetene, både de som er etablerte og de som trenger et sted å starte bedriften sin. Mange ønsker seg hit fordi det er et godt og mangfoldig kollegialt miljø, og vi håper at vi etterhvert kan utvide kapasiteten, sier Vogt i meldingen.

Ledige stillinger

Relaterte saker

USF Verftet

Oppretter inkubator for musikk- og filmprodusenter på USF i Bergen

Inkubatoren vil ha åtte plasser, og er et samarbeid mellom USF Verftet, Brak og Vestnorsk Filmsenter

Knut Hamre og Ikue Mori Foto: Vreng.no

Dyplytting med utsiden av kroppen

En spelemann fra Granvin og en støymusiker fra New York møtes i ti minutters samspill. De ser knapt på hverandre,...

Elisabeth Halvorsen og Ivar C. Vogt i USF Verftet Foto: Evy Sørensen

USF fra millionunderskudd til besøksrekord

135 000 personer besøkte 790 arrangementer på kultur- og scenehuset USF i 2016. Det har ført regnskapet nesten i balanse.

Flere saker

Norske podkaster om spill

Spillmusikknytt: Playstation, lyddesign, DOS og norske spillpodkaster

I denne spalten får du de ferskeste nyhetene innen norsk musikk og lyd til spill. Les om mannen bak logo-lyden...

Bjørn Tomren – han ble «hele Norges» etter å ha vunnet Stjernekamp. Les intervjuet over eggs benedict og strupesang fra flere år før TV suksessen, da han blant annet hadde utforsket strupeteknikker fra Tuva. En Ballade reprise.

I strupen på polka-Bjørn

Bjørn Tomren den gong han heldt innledning om strupesong og Huun Hur-tu og var Noregs mest ettertrakta jodler. Og dette...

Sara Övinge

Det gror godt! Bli med Ballade klassisk på sanketur etter ny musikk

Hvilken nye plate bare elsker vår klassisk-anmelder? Bli med på tur i kunstmusikken og samtidsmusikken, innom fem aktuelle plater.