Hopp til innhald
Musikkprofessor Mattis Kleppen på kontoret Foto: Bjørnar Leknes

Musikkmiljøet ved Nord universitet vil løfte kunstnerisk utviklingsarbeid

Målet er at utgivelser og konserter skal bli poengivende forskning.

Musikkavdelingen ved Fakultet for lærarutdanning og kunst- og kulturfag ved Nord Universitet ønsker å blir de første til å gjøre kunstnerisk utviklingsarbeid til poenggivende forsking.

– Vi har som mål å få til fagfellevurdering av kunstnerisk utviklingsarbeid her ved Nord universitet. Og jeg tror det er den rette veien å gå: å starte med oss selv og prøve å sette sammen ein fagfellevurderings-komité her, sier professor i musikk Mattis Kleppen ved Nord universitet til Nord.no

Kleppen er også musiker. Nylig mottok han Folkelarm-prisen for albumet «Bassgitar». Plata er et resultat av er kunstnarisk utviklingsarbeid, som igjen vil si at det er forskning. Slik forskning i form av utgivelser og konserter blir imidlertid ikke gitt vitenskapelige publiseringspoeng, og dermed heller ikke regnet inn i universitetenes forskningsregnskap.

– Det må da ha en verdi for universitetet at noe som har vært forskingsarbeid får anerkjenning i det utøvende feltet. Det er jo lakmustesten på om det holder mål, seier Kleppen til Nord.no

Kvalitetsvurdering
Fakultet har sendt inn forslag til universitetstyret på hvordan dette skal kunne løses. Bak forslaget står førstelektoren Nils Kanestrøm og Roy Waade. Her bes det om at opprettes en fagefellekommisjon i tillegg til at det foreslås fire kriterium for hvordan kvaliteten skal måles:

Arbeidet skal være på høyt fagleg/kunstnerisk nivå
Arbeidet skal vise egenart/originalitet
Arbeidet skal ha relevans i forhold til profesjonsfaglig tenking/bruk.
Arbeidet skal vise kunstnerisk refleksjon og kunne gi oss ny kunnskap/innsikt

– Det er veldig viktig for faget og for utviklingen av det, ikke bare her ved Nord universitet, men også på landsbasis, sier en optimistisk Kleppen til Nord.no.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Asamisimasa – Music with the Real Foto: Magnus Skrede

Betraktninger om det kunstneriske utviklingsprosjektet «Music with the Real»

Den tyske filosofen Harry Lehmann skriver om NMH-prosjektet ledet av Henrik Hellstenius og Håkon Mørch Stene.

Grieghallen Foto Helge Hansen

Oppretter doktorgradsprogram i kunstnerisk utviklingsarbeid ved Universitetet i Bergen

Programmet starter allerede i høst.

Å tenke kan tidvis forstyrre den kunstneriske kreativiteten. Men i beste fall kan det berike praksisen med uante høyder og dybder.

«Jeg forsker over meg selv.»

Hvordan kan kunstnerisk forskning og utviklingsarbeid unngå (språklige) fallgruver?

Else Olsen S. Foto: Elisabeth Tønnesen

Tok en Pippi

Da Else Olsen S. skulle forsvare stipendiatprosjektet sitt, gjorde hun det med Pippi-sitater. – Jeg feirer at jeg har bestått...

Flere saker

Fra forsiden på rapporten The Mastering of a Music City

Når sentrum blir stille

Musikk og byutvikling: Trenger norske byer en nattborgermester?

Hans Ole Rian

Det endelige tapet av kunstens selvstendighet. Om Suno, Adorno og friksjon

INNLEGG: Spørsmålet om hva musikk skal være har blitt mer viktig og mer politisk enn noen gang. Hans Ole Rian...

Fargeblyant

Ikke la grunnskolen spise kulturskolen

At kommuner med presset økonomi skal kunne stille med egnede lokaler og utstyr på hver skole, er etter mitt skjønn...